Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Halloweenská výroba slizu 

Halloweenská výroba slizu 

03.11.2021

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k oslavám svátků mrtvých.  

My jsme si k této příležitosti přizvali do iQLANDIE jednu z nejstarších čarodějnic, která se věnuje především přípravám tajemných lektvarů. Čarodějka se dokonce uvolila, že nám prozradí její prastarou recepturu! 

Takže ruličky do ručky a jdeme na to!  

Budeme potřebovat:  

  • 30 ml PŮLNOČNÍHO HLENU = lepidlo PVA 
  • 2,5 g ŠEROSVITU = jedlá soda 
  • 8 kapek LUCIFERA = barvivo (potravinářské, fluorescenční...) 
  • 2-3 ml SIBYLINA PRAMENE = roztok na čočky 

Postup:  

Na kuchyňské váhy si položte malou mističku a do ní odvažte 30 ml Půlnočního hlenu, poté přisypte 2,5 g Šerosvitu. Nyní je čas si sliz vyzdobit podle vlastní fantazie a přidat do něj barvivo či třpytky. Naše čarodějka používá například Luciferum, aby sliz pod UV lampou krásně světélkoval. Směs začněte promíchávat a postupně přikapávejte Sibylin pramen. Hmota se pěkně zcelí a jakmile se přestane lepit na stěny mističky, můžete si ji vzít do ruky a poválet v dlaních. 

Nyní je sliz hotový a vy si můžete užít odpoledne plné zábavy.  

 

iQVYSVĚTLENÍ

Polyvinylalkohol je ve vodě rozpustný polymer, který se používá na výrobu lepidel. Při styku s boraxem (tetraboritanem sodným) dochází k prostorovému pospojování jednotlivých lineárních řetězců polyvinylalkoholu. Zesíťovaní řetězců se projeví slizovitou konzistencí. 

Roztok na čočky obsahuje malé „neškodné“ množství kyseliny borité a boritanu sodného. I malá koncentrace těchto sloučenin boru však bohatě stačí na zesíťování polyvinylalkoholu a vytvoření slizu. Není tedy třeba pracovat s koncentrovaným boraxem, jak se často objevuje v návodech na internetu. Borax je klasifikován Evropskou agenturou pro chemické látky jako dráždivá látka narušující reprodukci. Pro obsah sloučenin boru v potravinách, hygienických přípravcích ale i ve slizu byly proto stanoveny maximální přípustné limity. 

 

Lea K.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…

Jak si vyrobit šumivku do koupele?

Perlivky, šumivky nebo bomby do koupele, kdo by je nemiloval. Připravili jsme osvědčený recept, jak je s dětmi vyrobit. 

Vejce jak je možná neznáte!

Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…

Jak funguje dalekohled 

Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…

Horký led 

Vyrazili jste na zimní výpravu do hor, kolem zuří sněhová vánice a ledový vichr vás okrádá o cenné teplo? Možná patříte mezi šťastlivce s vyhřívanými rukavicemi a přídavnou baterií, která se ještě nestačila vybít. Anebo dáváte přednost…

Ptačí krmítko

V našem iQFABLABU jsme ukutili krmítko pro ptáky. A jako správní blogeři jsme o tom napsali článek! Jak na to? Co budete potřebovat? A jak a čím ptáčky krmit?

Jak vyrobit domácí lízátko? 

Na prosinec a leden jsme laboratoř v  iQPARKU  proměnili v království barevných krystalů, pozorování pod makrolupou, skládání třpytivých papírových krystalů a dalších aktivit, které si…

Výroba vlněných mini čepiček 

Vytáhněte čepice, venku se ochlazuje. Naše čepičky si nenasadíte na hlavu, ale můžete s nimi vytvořit zimní výzdobu u Vás doma. Použít je jako ozdoby na vánoční…

Zimní mikroskopování v iQPARKU

V iQPARKU jsme pro Vás připravili Zimní mikroskopování pro nejmenší. V naší laboratoři budete prozkoumávat krystaly, hrát si s umělým sněhem a dokonce si jeden takový třpytivý krystal budete moci vyrobit.