Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Halloweenská výroba slizu 

Halloweenská výroba slizu 

03.11.2021

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k oslavám svátků mrtvých.  

My jsme si k této příležitosti přizvali do iQLANDIE jednu z nejstarších čarodějnic, která se věnuje především přípravám tajemných lektvarů. Čarodějka se dokonce uvolila, že nám prozradí její prastarou recepturu! 

Takže ruličky do ručky a jdeme na to!  

Budeme potřebovat:  

  • 30 ml PŮLNOČNÍHO HLENU = lepidlo PVA 
  • 2,5 g ŠEROSVITU = jedlá soda 
  • 8 kapek LUCIFERA = barvivo (potravinářské, fluorescenční...) 
  • 2-3 ml SIBYLINA PRAMENE = roztok na čočky 

Postup:  

Na kuchyňské váhy si položte malou mističku a do ní odvažte 30 ml Půlnočního hlenu, poté přisypte 2,5 g Šerosvitu. Nyní je čas si sliz vyzdobit podle vlastní fantazie a přidat do něj barvivo či třpytky. Naše čarodějka používá například Luciferum, aby sliz pod UV lampou krásně světélkoval. Směs začněte promíchávat a postupně přikapávejte Sibylin pramen. Hmota se pěkně zcelí a jakmile se přestane lepit na stěny mističky, můžete si ji vzít do ruky a poválet v dlaních. 

Nyní je sliz hotový a vy si můžete užít odpoledne plné zábavy.  

 

iQVYSVĚTLENÍ

Polyvinylalkohol je ve vodě rozpustný polymer, který se používá na výrobu lepidel. Při styku s boraxem (tetraboritanem sodným) dochází k prostorovému pospojování jednotlivých lineárních řetězců polyvinylalkoholu. Zesíťovaní řetězců se projeví slizovitou konzistencí. 

Roztok na čočky obsahuje malé „neškodné“ množství kyseliny borité a boritanu sodného. I malá koncentrace těchto sloučenin boru však bohatě stačí na zesíťování polyvinylalkoholu a vytvoření slizu. Není tedy třeba pracovat s koncentrovaným boraxem, jak se často objevuje v návodech na internetu. Borax je klasifikován Evropskou agenturou pro chemické látky jako dráždivá látka narušující reprodukci. Pro obsah sloučenin boru v potravinách, hygienických přípravcích ale i ve slizu byly proto stanoveny maximální přípustné limity. 

 

Lea K.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Čarodějnický víkend

od 29.04.2023 do 30.04.2023

Otevíráme brány naší technologické dílny iQFABLAB a taky laboratoř v iQPARKU. Užijte si nabitý čarodějnický víkend!

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…