Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Halloweenská výroba slizu 

Halloweenská výroba slizu 

29.10.2021

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k oslavám svátků mrtvých.  

My jsme si k této příležitosti přizvali do iQLANDIE jednu z nejstarších čarodějnic, která se věnuje především přípravám tajemných lektvarů. Čarodějka se dokonce uvolila, že nám prozradí její prastarou recepturu! 

Takže ruličky do ručky a jdeme na to!  

Budeme potřebovat:  

  • 30 ml PŮLNOČNÍHO HLENU = lepidlo PVA 
  • 2,5 g ŠEROSVITU = jedlá soda 
  • 8 kapek LUCIFERA = barvivo (potravinářské, fluorescenční...) 
  • 2-3 ml SIBYLINA PRAMENE = roztok na čočky 

Postup:  

Na kuchyňské váhy si položte malou mističku a do ní odvažte 30 ml Půlnočního hlenu, poté přisypte 2,5 g Šerosvitu. Nyní je čas si sliz vyzdobit podle vlastní fantazie a přidat do něj barvivo či třpytky. Naše čarodějka používá například Luciferum, aby sliz pod UV lampou krásně světélkoval. Směs začněte promíchávat a postupně přikapávejte Sibylin pramen. Hmota se pěkně zcelí a jakmile se přestane lepit na stěny mističky, můžete si ji vzít do ruky a poválet v dlaních. 

Nyní je sliz hotový a vy si můžete užít odpoledne plné zábavy.  

 

iQVYSVĚTLENÍ

Polyvinylalkohol je ve vodě rozpustný polymer, který se používá na výrobu lepidel. Při styku s boraxem (tetraboritanem sodným) dochází k prostorovému pospojování jednotlivých lineárních řetězců polyvinylalkoholu. Zesíťovaní řetězců se projeví slizovitou konzistencí. 

Roztok na čočky obsahuje malé „neškodné“ množství kyseliny borité a boritanu sodného. I malá koncentrace těchto sloučenin boru však bohatě stačí na zesíťování polyvinylalkoholu a vytvoření slizu. Není tedy třeba pracovat s koncentrovaným boraxem, jak se často objevuje v návodech na internetu. Borax je klasifikován Evropskou agenturou pro chemické látky jako dráždivá látka narušující reprodukci. Pro obsah sloučenin boru v potravinách, hygienických přípravcích ale i ve slizu byly proto stanoveny maximální přípustné limity. 

 

Lea K.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Výroba vlněných mini čepiček 

Vytáhněte čepice, venku se ochlazuje. Naše čepičky si nenasadíte na hlavu, ale můžete s nimi vytvořit zimní výzdobu u Vás doma. Použít je jako ozdoby na vánoční…

Vánoční hádanky

Všimli jste si někde naší vánoční kampaně s hádankami? A zajímali by Vás odpovědi? My Vám je samozřejmě rádi ukážeme.

Mikuláš v iQPARKU

Mikuláš s čertem i andělem přijdou navštívit děti do iQPARKU. Dorazte s dětmi a zažijete krásnou mikulášskou atmosféru. Mikuláš na Vás bude čekat 4. nebo 5. 12. 2021 v andělské a čertovské laboratoři. 

Mikroskopy v iQPARKU

V iQPARKU jsme pro Vás připravili Zimní mikroskopování pro nejmenší. V naší laboratoři budete prozkoumávat krystaly, hrát si s umělým sněhem a dokonce si jeden takový třpytivý krystal budete moci zkusit vyrobit.

Kolo, kolo mlýnský 

Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

Halloween a výroba duchů

Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných duchů, takže ať už Halloween…

Halloweenské dovádění pro nejmenší

Na podzimní prázdniny jsme si pro vás připravili workshop zaměřený na jemnou a hrubou motoriku v tematickém halloweenském duchu.

Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně hluboká a my si tu o ní něco málo…

Výroba kaleidoskopu 

V rámci Víkendu Křišťálového údolí bude probíhat výroba kaleidoskopu pro nejmenší v iQPARKU.

Soutěžní trasa s Mateřídouškou

Od září u nás v iQPARKU návštěvníci mohou absolvovat soutěžní trasu s Mateřídouškou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace