Gagarin – 60 let pilotované kosmonautiky
Dne 12. dubna 1961 se začala psát historie pilotované kosmonautiky. Jurij Alexejevič Gagarin jako první člověk obletěl Zemi v kabině kosmické lodi Vostok 1. Na oběžnou dráhu jej z kosmodromu Bajkonur vynesla raketa významného konstruktéra Sergeje Koroljova (upravená verze létá jako Sojuz dodnes). Po letu dlouhém asi 106 minut přistál poblíž břehů řeky Volhy.
Sovětský svaz měl tehdy technickou výhodu v podobě upravené balistické rakety R7, která měla mnohem větší nosnost než tehdejší nosiče americké. V USA se zrovna chystali k balistickému letu do výšky asi 200 km s lodí Mercury. Nakonec však před Gagarinem stihli vypustit pouze šimpanze a teprve v květnu 1961 letěl první Američan Alan Shepard.
Raketa Vostok-K, model ve skutečné velikosti v Moskvě. Zdroj: Wikimedia/Dmitry Ivanov
Jurij Gagarin měl k dispozici stísněné prostory kulové kabiny o průměru 2,3 metru a hmotnosti 2,5 tuny. K té byl přidělán servisní modul kuželovitého tvaru. Vše bylo skryto pod aerodynamickým krytem na špici rakety Vostok-K.
Start proběhl v 7 hodin a 7 minut středoevropského času. Kabina byla vypuštěna na protáhlou dráhu 180 × 330 km, což bylo výše, než bylo plánováno. Trajektorie letu Vostoku se promítala na území Sibiře a Kamčatky, ale pak už byl Gagarin dlouho bez spojení se Zemí, protože letěl nad Tichým oceánem, jižním cípem Ameriky a brzdit začal nad Afrikou. Zažil zase denní světlo, brzdit začal v oblasti nad Angolou. Během letu zažil noc a svítat mu zase začalo nad jižním Atlantikem.
Maketa kosmické lodi Vostok 1 v muzeu v německém Speyeru. V pozadí skafandr prvních kosmonautů. Zdroj: iQLANDIA/Martin Gembec
Kabina Vostoku tehdy ještě nebyla uzpůsobena k měkkému přistání s kosmonautem na palubě. Gagarin se tedy musel před přistáním z kabiny katapultovat a snést se na Zemi padákem. Kabina pak měla vlastní padák, a tak se dlouho prezentovalo, že s ní přistál, protože jinak by to podle tehdy uznávaných pravidel nemohlo být uznáno za dokončený kosmický let. Gagarin měl štěstí, že nepřistál do řeky Volhy, ale nedaleko jejích břehů u města Engels.
Model Vostoku 1 s Jurijem Gagarinem vystřeleným na padáku na hvězdárně v Praze. Zdroj: iQLANDIA/Martin Gembec
Jurij Gagarin se stal hrdinou nejen v Sovětském svazu, ale právem byl jeho let opěvován po celém světě. K šedesátiletému výročí jeho letu jsme připravili sestřih historických záběrů a snímků z filmu Úsvit kosmického věku, který budete opět moci zhlédnout v našem planetáriu. Letu prvního kosmonauta je zde věnována významná část filmu a v dabingu jsou zachovány i originální pasáže komunikace v ruštině. Najdete v našem videoklipu skrytou hříčku vypůjčenou u Lucasfilm?
Věděli jste, že přesně o dvacet roků později, 12. dubna 1981 odstartoval první raketoplán Columbia? Tehdy to byla náhoda, protože původní termín startu byl 10. dubna, ale došlo k odkladu (technický problém s jedním palubním počítačem). Odvážnou posádku tvořila dvojice astronautů. Velitelem byl John Young, veterán NASA, který letěl na první lodi Gemini. Ten kráčel po povrchu Měsíce a celkem šestkrát letěl do vesmíru. Pilotem byl Robert Crippen, který letěl celkem čtyřikrát na raketoplánech Columbia a Challenger, a byl to tehdy pro něj jeho první let. Raketoplán otestoval funkčnost systémů a po dvou dnech přistál na Edwardsově základně v Kalifornii.
iQ TIP!
V českém prostředí používáme pro mise s lidskou posádkou souhrnné označení pilotovaná kosmická loď či pilotovaná kosmonautika. A to i v případě, kdy je loď řízena automaticky, jako byl i první Vostok Jurije Gagarina nebo jako jsou řízeny současné lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. V obou případech totiž mohla posádka zasáhnout do řízení, pokud by to bylo třeba.
Nejmodernější současná pilotovaná kosmická loď Crew Dragon (Endeavour). Zde ji vidíme těsně před spojením s Mezinárodní vesmírnou stanicí z okénka Crew Dragonu Resilience. Zdroj: NASA
Martin G.
Mohlo by vás zajímat
Život na ISS
ISS neboli Mezinárodní vesmírná stanice je stále tím nejvýznamnějším místem, kde lze studovat vliv mikrogravitace (zjednodušeně stavu beztíže) na život člověka. Místo, kde lze vyvíjet nové léky a materiály. Dokáží si lidé obstarat základní…
Komety
V historii lidstva byly pozorovány nespočetněkrát. Pro starověké civilizace komety představovaly znamení od samotných bohů – byly zvěstovatelkami příchozích katastrof, ale někdy také například dobrým znamením blížící se hojné úrody.…
Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat
„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…
Apollo 17 a Saturn V
7. prosince 1972 odstartovala obří raketa Saturn V s poslední misí Apollo 17 k Měsíci. 14. 12. 2022 je to 50 let od doby, kdy lidská noha naposledy opustila povrch Měsíce. Po půlstoletí obíhá Měsíc kosmická loď Orion, která…
Letní slunovrat
Letní slunovrat je astronomy přesně stanovený okamžik, kdy Slunce má největší deklinaci nad nebeským rovníkem. Latinsky se mu říkalo solstitium, což se přeneslo do anglického summer solstice. Kdy slunovrat nastává? Jaké to má důsledky na náš…
Jak funguje dalekohled
Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…
Isaac Newton a dnešní časy
V minulých dvou letech jsme se všichni neustále setkávali s informacemi o pandemické hrozbě. Velkou část tohoto období dokonce žáci ani studenti vysokých škol nesměli navštěvovat své vzdělávací instituce. Kvůli snaze o zmírnění…
Venuše jako Jitřenka a Večernice
Planeta Venuše nese jméno po bohyni krásy a lásky. Její římská obdoba navazuje na řeckou bohyni Afroditu. Jako výrazná hvězda se zjevuje pravidelně na večerní nebo ranní obloze. V takovém případě často říkáme, že je z ní…
Magdeburské polokoule – „síla“ vakua
Vakuum je prostor s velmi malou hustotou částic. V tomto prostoru je podtlak, protože tlak plynu ve vakuu je výrazně nižší než normální atmosférický tlak. Toho si byl vědom i Otto von Geuricke, který vynalezl vývěvu a rozhodl se…
Komentáře (0)