Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Ferrofluid – mimozemská kapalina?

Ferrofluid – mimozemská kapalina?

03.05.2021

Co je ferrofluid? Je to kapalina z vesmíru, nebo nám na otázky jejího podivného chování jednoduše odpoví věda? Ať už je to umění, chemie nebo fyzika, odpověď je až magneticky přitažlivá.

Ačkoli se tato tmavá a záhadně vyhlížející kapalina ve videu „tváří”, že je živá a vyhledává kontakt s lidmi, není tomu tak. Zato velice ochotně interaguje s magnetickým polem. K „oživení” a rozpohybování kapaliny zvané ferrofluid tedy postačí pouhý magnet. Jak je to ale možné? Za vším stojí feromagnetické nanočástice (nejčastěji z magnetitu či hematitu), které olejovitá kapalina obsahuje. Jejich průměr je zhruba 10 nm (0,00001 mm).

Hroty vytvářející se na kapalině nejsou nic jiného než pouhá reakce na prostupující magnetické pole. Znáte pokus s železnými šponami na listu papíru kvůli zviditelnění magnetických siločar? Tak tady to máte 3D, navíc s atraktivitou prestižního uměleckého díla! Pokud by někoho zajímalo opravdové umění s ferrofluidem, mrkněte na japonskou výtvarnici jménem Sachiko Kodama.

Není mimozemská, ale do vesmíru patří

Nejspíš tušíte, že tvůrcem této kapaliny s téměř nadpozemským zjevem není nějaký kutil z garáže. Vytvořila ji americká kosmická agentura NASA jako způsob nemechanického čerpání paliva ve vesmíru. Ono je totiž ve stavu beztíže celkem těžké přesunout kapaliny na přesně určené místo.

Dnes mají ferrofluidy širší uplatnění. Nejčastěji se využívají jako maziva, chladící suspenze, těsnění nebo jako učební pomůcka. Objevily se ale také experimenty, které naznačují, že by se uplatnění magnetických „chytrých” kapalin mohlo najít i v oborech, jako jsou medicína, elektroprůmysl, stavebnictví, design a další.

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Člověk a odvod tepla 

Napadlo vás někdy, proč je nám nejlépe při teplotě kolem 22 °C, a ne při teplotě našeho těla? Čtěte! V našem článku se na tuto otázku dozvíte odpověď.

Jsou barvy skutečné, nebo je to jen iluze?

Je svět kolem nás skutečně tak barevný a pestrý, jak ho vidíme my? Nebo jen žijeme v jedné velké světelné iluzi? Pokusíme se Vám to vysvětlit bez kvantové fyziky.

Jak vzniká tornádo a jak může být silné?

Letní počasí přirozeně přináší bouře doprovázené deštěm nebo i krupobitím, blesky a silným větrem. Nejničivější jsou pak bohužel doprovázeny i silnými nárazy větru nebo dokonce tornády. Takové jevy se nevyhýbají ani území České republiky.…

Tlak, podtlak a brčko

Pití brčkem (na Moravě slámkou) se stalo velkou módou a nabízí se otázka: je to jenom frajeřina, nebo má brčko skutečně praktický význam? A co se vlastně musí stát, aby se vám tekutina přemístila ze sklenice do úst?

Vyrobte si elektromotor

Letos 9. července uplyne 220 let od narození Američana Thomase Davenporta. Že vám to jméno nic neříká? Všichni ale běžně jezdíme tramvají nebo vlakem, který táhne elektrická lokomotiva, a čím dál víc lidí si pořizuje elektromobily. A věřte…

Balónek vzdorující Newtonovým zákonům

Opravdu by mě moc zajímalo, jak by se sir Isaac Newton tvářil, kdyby viděl náš pokus s heliovým balónkem v autě. Znejistěl by? Nebo by se nenechal nachytat a hned by tušil, v čem je „zakopaný pes”? Podívejte se dnes s námi na…

Co je kladkostroj a k čemu slouží?

Co je kladkostroj a k čemu slouží? Proč se o něm vlastně učíme? Jak dokáže jeden samotný automechanik zvednout do vzduchu těžký motor z auta? Na našem exponátu “Velké kladky” si to názorně ukážeme a vysvětlíme. K ladkostroj…

Bumerang

Naučit se házet opravdový bumerang vyžaduje náročný trénink a dohled dospělého. Papírový bumerang do pokojíčku je však bezpečný, zábavný a jako příprava na házení skutečného bumerangu je úplně ideální!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace