Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Ferrofluid – mimozemská kapalina?

Ferrofluid – mimozemská kapalina?

03.05.2021

Co je ferrofluid? Je to kapalina z vesmíru, nebo nám na otázky jejího podivného chování jednoduše odpoví věda? Ať už je to umění, chemie nebo fyzika, odpověď je až magneticky přitažlivá.

Ačkoli se tato tmavá a záhadně vyhlížející kapalina ve videu „tváří”, že je živá a vyhledává kontakt s lidmi, není tomu tak. Zato velice ochotně interaguje s magnetickým polem. K „oživení” a rozpohybování kapaliny zvané ferrofluid tedy postačí pouhý magnet. Jak je to ale možné? Za vším stojí feromagnetické nanočástice (nejčastěji z magnetitu či hematitu), které olejovitá kapalina obsahuje. Jejich průměr je zhruba 10 nm (0,00001 mm).

Hroty vytvářející se na kapalině nejsou nic jiného než pouhá reakce na prostupující magnetické pole. Znáte pokus s železnými šponami na listu papíru kvůli zviditelnění magnetických siločar? Tak tady to máte 3D, navíc s atraktivitou prestižního uměleckého díla! Pokud by někoho zajímalo opravdové umění s ferrofluidem, mrkněte na japonskou výtvarnici jménem Sachiko Kodama.

Není mimozemská, ale do vesmíru patří

Nejspíš tušíte, že tvůrcem této kapaliny s téměř nadpozemským zjevem není nějaký kutil z garáže. Vytvořila ji americká kosmická agentura NASA jako způsob nemechanického čerpání paliva ve vesmíru. Ono je totiž ve stavu beztíže celkem těžké přesunout kapaliny na přesně určené místo.

Dnes mají ferrofluidy širší uplatnění. Nejčastěji se využívají jako maziva, chladící suspenze, těsnění nebo jako učební pomůcka. Objevily se ale také experimenty, které naznačují, že by se uplatnění magnetických „chytrých” kapalin mohlo najít i v oborech, jako jsou medicína, elektroprůmysl, stavebnictví, design a další.

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Proč vypojovat nabíječky?

Rozmohl se nám takový nešvar :-) – zvykli jsme si nechávat v zásuvce nabíječky k mobilům a kabely k notebookům. Prý když je nepoužíváme, tak nespotřebovávají žádnou energii. Jenže, bohužel, spotřebovávají. Sice méně, než když…

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Tajemství rozprašovače

Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Tření základ života!

Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez…

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.