Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Ferrofluid – mimozemská kapalina?

Ferrofluid – mimozemská kapalina?

03.05.2021

Co je ferrofluid? Je to kapalina z vesmíru, nebo nám na otázky jejího podivného chování jednoduše odpoví věda? Ať už je to umění, chemie nebo fyzika, odpověď je až magneticky přitažlivá.

Ačkoli se tato tmavá a záhadně vyhlížející kapalina ve videu „tváří”, že je živá a vyhledává kontakt s lidmi, není tomu tak. Zato velice ochotně interaguje s magnetickým polem. K „oživení” a rozpohybování kapaliny zvané ferrofluid tedy postačí pouhý magnet. Jak je to ale možné? Za vším stojí feromagnetické nanočástice (nejčastěji z magnetitu či hematitu), které olejovitá kapalina obsahuje. Jejich průměr je zhruba 10 nm (0,00001 mm).

Hroty vytvářející se na kapalině nejsou nic jiného než pouhá reakce na prostupující magnetické pole. Znáte pokus s železnými šponami na listu papíru kvůli zviditelnění magnetických siločar? Tak tady to máte 3D, navíc s atraktivitou prestižního uměleckého díla! Pokud by někoho zajímalo opravdové umění s ferrofluidem, mrkněte na japonskou výtvarnici jménem Sachiko Kodama.

Není mimozemská, ale do vesmíru patří

Nejspíš tušíte, že tvůrcem této kapaliny s téměř nadpozemským zjevem není nějaký kutil z garáže. Vytvořila ji americká kosmická agentura NASA jako způsob nemechanického čerpání paliva ve vesmíru. Ono je totiž ve stavu beztíže celkem těžké přesunout kapaliny na přesně určené místo.

Dnes mají ferrofluidy širší uplatnění. Nejčastěji se využívají jako maziva, chladící suspenze, těsnění nebo jako učební pomůcka. Objevily se ale také experimenty, které naznačují, že by se uplatnění magnetických „chytrých” kapalin mohlo najít i v oborech, jako jsou medicína, elektroprůmysl, stavebnictví, design a další.

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Jak funguje dalekohled 

Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…

Isaac Newton a dnešní časy

V minulých dvou letech jsme se všichni neustále setkávali s informacemi o pandemické hrozbě. Velkou část tohoto období dokonce žáci ani studenti vysokých škol nesměli navštěvovat své vzdělávací instituce. Kvůli snaze o zmírnění…

Magdeburské polokoule – „síla“ vakua

Vakuum je prostor s velmi malou hustotou částic. V tomto prostoru je podtlak, protože tlak plynu ve vakuu je výrazně nižší než normální atmosférický tlak. Toho si byl vědom i Otto von Geuricke, který vynalezl vývěvu a rozhodl se…

Třífázový elektromotor

Velký praktický význam trojfázových proudů je dán možností konstruovat jednoduché a výkonné elektromotory, které mění energii elektrickou na energii mechanickou. Princip fungování třífázového elektromotoru si můžeme vysvětlit na exponátu…

Transformátory a přenos energie 

Když si do čtvrtého patra vyjedete výtahem, žádný skvělý výkon to není. Když pomaličku vyjdete schody po jednom, už to nějaký výkon je. Ale když do čtvrtého patra vyběhnete schody po dvou, to už je něco. To…

Paramagnetický kyslík 

Kapalinu vykazující magnetické vlastnosti jsme tu již měli ( Ferrofluid ). Ale už jste někdy slyšeli o tom, že by kyslík reagoval na magnetické pole? Nejspíš to pro Vás bude novinka a není se čemu divit, protože se jedná o…