Ferrofluid – mimozemská kapalina?

Štítky

Co je ferrofluid? Je to kapalina z vesmíru, nebo nám na otázky jejího podivného chování jednoduše odpoví věda? Ať už je to umění, chemie nebo fyzika, odpověď je až magneticky přitažlivá.

Ačkoli se tato tmavá a záhadně vyhlížející kapalina ve videu „tváří”, že je živá a vyhledává kontakt s lidmi, není tomu tak. Zato velice ochotně interaguje s magnetickým polem. K „oživení” a rozpohybování kapaliny zvané ferrofluid tedy postačí pouhý magnet. Jak je to ale možné? Za vším stojí feromagnetické nanočástice (nejčastěji z magnetitu či hematitu), které olejovitá kapalina obsahuje. Jejich průměr je zhruba 10 nm (0,00001 mm).

Hroty vytvářející se na kapalině nejsou nic jiného než pouhá reakce na prostupující magnetické pole. Znáte pokus s železnými šponami na listu papíru kvůli zviditelnění magnetických siločar? Tak tady to máte 3D, navíc s atraktivitou prestižního uměleckého díla! Pokud by někoho zajímalo opravdové umění s ferrofluidem, mrkněte na japonskou výtvarnici jménem Sachiko Kodama.

Není mimozemská, ale do vesmíru patří

Nejspíš tušíte, že tvůrcem této kapaliny s téměř nadpozemským zjevem není nějaký kutil z garáže. Vytvořila ji americká kosmická agentura NASA jako způsob nemechanického čerpání paliva ve vesmíru. Ono je totiž ve stavu beztíže celkem těžké přesunout kapaliny na přesně určené místo.

Dnes mají ferrofluidy širší uplatnění. Nejčastěji se využívají jako maziva, chladící suspenze, těsnění nebo jako učební pomůcka. Objevily se ale také experimenty, které naznačují, že by se uplatnění magnetických „chytrých” kapalin mohlo najít i v oborech, jako jsou medicína, elektroprůmysl, stavebnictví, design a další.