Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
 1. Úvod
 2. iQBLOG
 3. Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

12.10.2021

Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně hluboká a my si tu o ní něco málo povíme. 

V křesťanské Evropě bylo čarodějnictví považováno nejen za zlo, ale bylo i přísně trestáno popravou nebo později upálením. V současnosti se k čarodějnictví hlásí především vyznavači kultu Wicca. Čarodějnictví je praktikováno i bez náboženského obsahu, především ve spojení s věštěním a bylinkářstvím. K pronásledování a zabíjení mužů, žen a dětí obviněných z čarodějnictví stále dochází v subsaharské Africe, v Indii, v Saúdské Arábii nebo v Papui Nové Guineji. 

V populární kultuře se čarodějnictví kromě mýtů, pověstí a pohádek objevuje především ve fantasy a hororu, příkladem může být film Harry Potter a Čarodějky z Eastwicku. Mnoho děl je také inspirováno čarodějnickými procesy jako filmy Čarodějky ze Salemu nebo Kladivo na čarodějnice, kde můžete zhlédnout, jak se dříve k čarodějnictví přistupovalo a jak bylo trestáno.  

Hůlka k čarodějce či čaroději neodmyslitelně patří. Funguje jako jejich prodloužená ruka. Taková anténa, která pomáhá získat spojení s vesmírem. Když čarodějka zvedne ruku, ve které drží hůlku, spojí se s vesmírnou silou, která do ní vstupuje skrze její „anténu“.  

Hůlka není hračka, čarodějky se k ní chovají s úctou. Proto mají čarodějnické hůlky své místo a používají se pouze k čarování. V pohádkách a fantastických příbězích s nimi kouzlí čarodějky, víly i děti v čarodějnické škole. Zdálo by se, že mávnutím hůlky můžeme získat cokoliv. Prý stačí pronést magické slovo, hůlka zajiskří a vše kolem se změní. Tak je to ve všech filmových příbězích, ale život není film. Ve skutečnosti to je trochu jinak. 

Pokud máte doma ale malého čaroděje či čarodějku, určitě uvítáte postup, jak si společně s malým kouzelníkem takovou hůlku, jako měl např. Harry Potter nebo Voldemort, vyrobit.  

 

Co budeme potřebovat na výrobu hůlky: 

 • Kulatinu 14mm - délka 30cm 
 • Tavnou pistoli s náboji 
 • Dřevěné kuličky různých průměrů (můžeme použít i plastové korálky) 
 • Libovolnou vodou ředitelnou barvu na dřevo či universal, může být i ve spreji, dětem se s ním bude snadno manipulovat 
 • Pomůcky, bez kterých se při výrobě neobejdeme: 
 • Brusný papír, pilníky – různých tvarů, pilka, svěrák, vrtačka, štětec, kelímek na barvu (pokud nebudeme mít ve spreji), tužka, rašple 
 • Jak dál hůlku vyzdobit – můžete použít drátky, kameny, krystaly 

kouzelnicka hulka-priprava

 

Postup: 

 1. Kulatinu si upneme do svěráku a naplánujeme si vizi, jak by měla cca vypadat, můžeme použít i tužku k náčrtu přímo na dřevo. 

 2. Následně vezmeme pilník a vybrousíme různé rovné zářezy, pokud chcete např. nějaké symboly, můžete použít i pilku.  

kouzelnicka hulka-priprava

 

 1. Při broušení dávejte ovšem pozor, abyste nevybrousili příliš hluboký zářez a hůlka se vám nezlomila. 

 2. Pomocí rašple a pilníku můžete na hůlce udělat i ztenčení do tvaru špičky na konci hůlky.  

 1. Na závěr hrubého opracování hůlky je potřeba ji pořádně zabrousit brusným papírem, aby byla dokonale hladká a nikde neměla žádné vyčuhující třísky.  

 1. Nyní dodáme hůlce ten čarovný vzhled pomocí tavné pistole. Vrstvením silikonu můžete udělat opravdu zajímavé struktury, nebo jen obtočit hůlku proužkem silikonu a už bude vypadat, jako by ji obmotala popínavá větev.  

kouzelnicka hulka-priprava

 1. Na hůlku do silikonu můžeme přilepit i korálky, a to buď malé, nebo provrtáme do dřevěných velkých korálků díru pomocí vrtáku č.14/15. Nezapomeňte mít ale korálek dobře upnutý ve svěráku, abyste se nezranili při vrtání. 

kouzelnicka hulka-priprava

 1. V místě, kam chceme upevnit korálek, si kápneme silikon a nasuneme korálek. Následně do korálku či hůlky můžete vyvrtat i několik děr malým vrtákem č. 3 a dodat tak hůlce zajímavý vzhled.  

 1. Pokud jsme již hůlku dostatečně vyzdobili a jsme tak spokojeni, je na řadě barvení. Je důležité stříkat či natírat hůlku v dobře větrané místnosti (doma si otevřete okno), pod hůlku rozprostřete staré noviny nebo karton a hůlku nabarvěte buď lakem z plechovky nebo nastříkejte sprejem. Řiďte se vždy pokyny výrobce na obalu barvy u použití.  

kouzelnicka hulka-priprava

 1. Teď nechte hůlku zaschnout, v případě potřeby opakujte nátěr, aby nikde neprosvítalo dřevo. Opět záleží na pokynech výrobce, jak dlouho má barva schnout.  

 1. Když je hůlka suchá, můžete zkusit několik rituálů, aby se hůlka na vás napojila a mohli jste se tak stát dokonalými kouzelníky.  

 

iQTIP!  

Když hůlka dobře uschne, tak si ji dej pod polštář a tři dny s ní spi. Každý večer před spaním ji pohlaď. Po třech dnech ji ulož na místo. Tvoje hůlka je připravena vysílat a přijímat sílu z vesmíru.

Na závěr ti můžeme popřát hodně splněných kouzelných přání s tvou jedinečnou hůlkou. A pokud doma nemáte nástroje nebo místo, kde tvořit, přijďte s rodiči k nám do iQFABLABU na otevřenou dílnu, kde vám s výrobou hůlky rádi pomůžeme.  

Lucie B.  

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Výroba kaleidoskopu 

V rámci Víkendu Křišťálového údolí bude probíhat výroba kaleidoskopu pro nejmenší v iQPARKU.

Pozoruhodné žáby 

Ptáte se, co je na žábách tak zajímavého? Vždyť jsou přeci skoro u každého rybníka! 

Paracordový náramek 

Máte rádi jednoduché vyráběčky, které se dají využít k mnoha účelům? V tom případě je pro Vás naše další video jako stvořené!  K tvorbě jakéhokoliv předmětu bude zapotřebí si…

3D TISK

3D tisk je proces aditivní (tj. přidávací) výroby, ale můžete se setkat i s názvem rapid prototyping neboli rychlé prototypování. Technologie nanáší tenké vrstvy materiálu na sebe. Tyto vrstvy se spojují tavením či lepením tak dlouho, dokud…

Pí, Pí, Pí a zase Pí

Říkali jste si někdy, k čemu Vám bude v životě matematika? Také Vám na základní škole přišla většina věcí zbytečná a pro běžný život nepoužitelná? Asi každému chybělo nějaké vysvětlení, proč se matematice věnuje tolik času, když se zdá…

Kolik mají šneci “zubů”?

Jakmile zaprší, šneci jsou všude. Jsou různí - malí, velcí, tlustí, tencí... Vysvětlit, zvláště dětem, že to nejsou živé hračky je mnohdy nadlidský úkol pro rodiče. Pojďme si tedy šneky, s nimiž si mohou děti hrát dle libosti, vyrobit.

Tvořivý workshop 

V našem  iQFABLABU začíná letní Tvořivý workshop. Ve všední dny od 13:00  (mimo 19. 7. – 23. 7. a 16. 8 – 20. 8.)

Vyrobte si elektromotor

Letos 9. července uplyne 220 let od narození Američana Thomase Davenporta. Že vám to jméno nic neříká? Všichni ale běžně jezdíme tramvají nebo vlakem, který táhne elektrická lokomotiva, a čím dál víc lidí si pořizuje elektromobily. A věřte…

Stojánek na psí misky

Většina našich domácích mazlíčků má obvykle misku s krmením na zemi a je to tak v pořádku. Vyšším plemenům psů, a to především starším nebo nemocným jedincům, můžeme snadno pomoci výrobou stojánku na psí misky. IQFABLAB přichází s…

Rozsvítíte přání i maminku 

Druhá květnová neděle se tradičně slaví jako Den matek. Máte už nějaký dárek pro maminku či babičku? Pokud ne, máme pro vás inspiraci. A navíc si můžete zároveň s výrobou přáníčka zopakovat i základní poznatky o…

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace