Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
 1. Úvod
 2. iQBLOG
 3. Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

Čarodějnictví a výroba čarodějnické hůlky 

12.10.2021

Čarodějnictví je tu s námi již od starověku. V Mezopotámii byli čarodějnice/čarodějové označováni za přízeň zla a ohrožení společenského řádu. Historie tajemných sil je poměrně hluboká a my si tu o ní něco málo povíme. 

V křesťanské Evropě bylo čarodějnictví považováno nejen za zlo, ale bylo i přísně trestáno popravou nebo později upálením. V současnosti se k čarodějnictví hlásí především vyznavači kultu Wicca. Čarodějnictví je praktikováno i bez náboženského obsahu, především ve spojení s věštěním a bylinkářstvím. K pronásledování a zabíjení mužů, žen a dětí obviněných z čarodějnictví stále dochází v subsaharské Africe, v Indii, v Saúdské Arábii nebo v Papui Nové Guineji. 

V populární kultuře se čarodějnictví kromě mýtů, pověstí a pohádek objevuje především ve fantasy a hororu, příkladem může být film Harry Potter a Čarodějky z Eastwicku. Mnoho děl je také inspirováno čarodějnickými procesy jako filmy Čarodějky ze Salemu nebo Kladivo na čarodějnice, kde můžete zhlédnout, jak se dříve k čarodějnictví přistupovalo a jak bylo trestáno.  

Hůlka k čarodějce či čaroději neodmyslitelně patří. Funguje jako jejich prodloužená ruka. Taková anténa, která pomáhá získat spojení s vesmírem. Když čarodějka zvedne ruku, ve které drží hůlku, spojí se s vesmírnou silou, která do ní vstupuje skrze její „anténu“.  

Hůlka není hračka, čarodějky se k ní chovají s úctou. Proto mají čarodějnické hůlky své místo a používají se pouze k čarování. V pohádkách a fantastických příbězích s nimi kouzlí čarodějky, víly i děti v čarodějnické škole. Zdálo by se, že mávnutím hůlky můžeme získat cokoliv. Prý stačí pronést magické slovo, hůlka zajiskří a vše kolem se změní. Tak je to ve všech filmových příbězích, ale život není film. Ve skutečnosti to je trochu jinak. 

Pokud máte doma ale malého čaroděje či čarodějku, určitě uvítáte postup, jak si společně s malým kouzelníkem takovou hůlku, jako měl např. Harry Potter nebo Voldemort, vyrobit.  

 

Co budeme potřebovat na výrobu hůlky: 

 • Kulatinu 14mm - délka 30cm 
 • Tavnou pistoli s náboji 
 • Dřevěné kuličky různých průměrů (můžeme použít i plastové korálky) 
 • Libovolnou vodou ředitelnou barvu na dřevo či universal, může být i ve spreji, dětem se s ním bude snadno manipulovat 
 • Pomůcky, bez kterých se při výrobě neobejdeme: 
 • Brusný papír, pilníky – různých tvarů, pilka, svěrák, vrtačka, štětec, kelímek na barvu (pokud nebudeme mít ve spreji), tužka, rašple 
 • Jak dál hůlku vyzdobit – můžete použít drátky, kameny, krystaly 

kouzelnicka hulka-priprava

 

Postup: 

 1. Kulatinu si upneme do svěráku a naplánujeme si vizi, jak by měla cca vypadat, můžeme použít i tužku k náčrtu přímo na dřevo. 

 2. Následně vezmeme pilník a vybrousíme různé rovné zářezy, pokud chcete např. nějaké symboly, můžete použít i pilku.  

kouzelnicka hulka-priprava

 

 1. Při broušení dávejte ovšem pozor, abyste nevybrousili příliš hluboký zářez a hůlka se vám nezlomila. 

 2. Pomocí rašple a pilníku můžete na hůlce udělat i ztenčení do tvaru špičky na konci hůlky.  

 1. Na závěr hrubého opracování hůlky je potřeba ji pořádně zabrousit brusným papírem, aby byla dokonale hladká a nikde neměla žádné vyčuhující třísky.  

 1. Nyní dodáme hůlce ten čarovný vzhled pomocí tavné pistole. Vrstvením silikonu můžete udělat opravdu zajímavé struktury, nebo jen obtočit hůlku proužkem silikonu a už bude vypadat, jako by ji obmotala popínavá větev.  

kouzelnicka hulka-priprava

 1. Na hůlku do silikonu můžeme přilepit i korálky, a to buď malé, nebo provrtáme do dřevěných velkých korálků díru pomocí vrtáku č.14/15. Nezapomeňte mít ale korálek dobře upnutý ve svěráku, abyste se nezranili při vrtání. 

kouzelnicka hulka-priprava

 1. V místě, kam chceme upevnit korálek, si kápneme silikon a nasuneme korálek. Následně do korálku či hůlky můžete vyvrtat i několik děr malým vrtákem č. 3 a dodat tak hůlce zajímavý vzhled.  

 1. Pokud jsme již hůlku dostatečně vyzdobili a jsme tak spokojeni, je na řadě barvení. Je důležité stříkat či natírat hůlku v dobře větrané místnosti (doma si otevřete okno), pod hůlku rozprostřete staré noviny nebo karton a hůlku nabarvěte buď lakem z plechovky nebo nastříkejte sprejem. Řiďte se vždy pokyny výrobce na obalu barvy u použití.  

kouzelnicka hulka-priprava

 1. Teď nechte hůlku zaschnout, v případě potřeby opakujte nátěr, aby nikde neprosvítalo dřevo. Opět záleží na pokynech výrobce, jak dlouho má barva schnout.  

 1. Když je hůlka suchá, můžete zkusit několik rituálů, aby se hůlka na vás napojila a mohli jste se tak stát dokonalými kouzelníky.  

 

iQTIP!  

Když hůlka dobře uschne, tak si ji dej pod polštář a tři dny s ní spi. Každý večer před spaním ji pohlaď. Po třech dnech ji ulož na místo. Tvoje hůlka je připravena vysílat a přijímat sílu z vesmíru.

Na závěr ti můžeme popřát hodně splněných kouzelných přání s tvou jedinečnou hůlkou. A pokud doma nemáte nástroje nebo místo, kde tvořit, přijďte s rodiči k nám do iQFABLABU na otevřenou dílnu, kde vám s výrobou hůlky rádi pomůžeme.  

Lucie B.  

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…