Vyhlášení iQVÝZVY 2023: Vlčata osídlila planetu a dobyla iQVÝZVU

Jak probíhala iQVÝZVA 2023?

Děti měly za úkol vytvořit soutěžní video o délce minimálně 30 sekund a maximálně 3 minuty na téma Vesmír a osídlování nové planety. Kreativitě a nápaditosti se meze nekladly. Vysoká kvalita soutěžních videí překvapila i samotné organizátory soutěže. „Videa od dětí byla úžasná. Po pravdě jsme nečekali tak velké množství s tak různorodými nápady. Ocenili jsme, jak si autoři pracně vyráběli pomůcky, kostýmy, kulisy nebo kreslili dokonce celé příběhy. Často se objevovala technika stop-motion, která je velmi pracná na realizaci,“ řekl Martin Gembec, vedoucí planetária v liberecké iQLANDII.

Na tvorbu videí měly děti necelé tři měsíce. Do soutěže se zapojili jak jednotlivci, tak celé soutěžní týmy. Obdrželi jsme 45 soutěžních videí, jejichž kvalita a nápaditost nás opravdu nadchla. Soutěžní příspěvky poté obdržely ve veřejném hlasování přes 8 000 hlasů,“ shrnuje Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE. Hlasování probíhalo jak u veřejnosti, tak u odborné poroty. Z toho potom vzešli i absolutní vítězové celé soutěže. První cenu si odnesl čtrnáctičlenný tým Vlčata ze základní školy J. A. Komenského z Vlčice.

Vítězové absolutního pořadí

1. místo: Tým Vlčata (14 žáků 3. – 5. třídy ZŠ J. A. Komenského z Vlčice)

2. místo: sestry Michaela a Zuzana Hercíkové a Anežka a Žofie Tiché

3. místo: Tým Tučňáci – Dominik a Jakub Malina

Martin Půta na vyhlášení iQVÝZVY 2023

Martin Půta na vyhlášení iQVÝZVY 2023

Slavnostního vyhlášení se zúčastnil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta„Je povzbudivé vidět, jak mladí nadaní umělci propojují svou představivost s vědeckým poznáním a předkládají své zajímavé perspektivy. Jejich videa představují svět, ve kterém se lidé neomezují jen na naši planetu, ale směle a odvážně se vydávají do neznáma, objevují nové světy a usazují se na nich. Nadání a kreativita jsou neocenitelné zdroje, které mohou přinést společnosti inovace a pokrok. Je proto třeba dětem zajistit prostředí, ve kterém mohou rozvinout potenciál a naplnit jejich sny. Je nezbytné podporovat vzdělání ve vědě, technologii, umění i dalších oborech, které jsou pro budoucnost klíčové,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Finálová videa a zadání najdete zde

Děkujeme všem partnerům i účastníkům za velmi vydařený ročník v novém kabátu!

Třetí ročník kreativní soutěže iQVÝZVA zná své vítěze. Letošním tématem soutěže, kterou každoročně pořádáme, byl Vesmír a osídlování nové planety. Děti do 16 let posílaly kreativní videa, vítězové se pak probojovali do finále skrze hlasování veřejnosti i odborné poroty. A jak to tedy dopadlo?