Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Vejce jak je možná neznáte!

Vejce jak je možná neznáte!

14.04.2022

Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.

Tušili jste, že vaječná skořápka má až 17 tisíc pórů, které zárodku umožňují dýchat? Zároveň přes ně vejce absorbuje pachy, proto se může stát, že jakmile budete mít vejce v lednici blízko aromatických potravin, může Vám pak např. vajíčko natvrdo chutnat jako banán nebo zrající sýr.

Obáváte se časté konzumace vajec kvůli obsahu cholesterolu? Ještě před několika lety nás lékaři před vajíčky varovali. Dnes však existují studie, kdy lidem pojídajícím 2 vajíčka denně po dobu půl roku hladina cholesterolu v krvi naopak poklesla. Za pár let můžeme očekávat opět zcela jiná doporučení. Asi byste neměli následovat příkladu českého rekordmana v pojídání vajec, který zvládl sníst 24 natvrdo uvařených vajec za pouhé 2 minuty. Proto radíme: vajíček i všeho ostatního s mírou a se zdravým rozumem.

velikonoce
Znáte živočicha, který snáší největší vejce? Ano, je to pštros, ale k poměru své velikosti tvoří vejce pouze 2 % jeho váhy, kdežto novozélandský kiwi snáší vejce o velikosti až 20 % hmotnosti samičky. Na opačné straně hmotnostní škály je vajíčko kolibříka, které váží asi 0,25 g, za to pštrosí vejce má váhu 750 až 1600 g.

A na závěr zpět k Velikonocům. Víte, proč se podle legend začala vejce malovat? Jedna z verzí praví, že šlo o projev díků Ježíše Krista za pomoc od obyčejných lidí, jiná říká, že v postním období (končící Bílou sobotou) se kromě masa nesměla jíst ani vejce, ale jelikož slepice po zimě plně snášely, lidé řešili, co s takovým množstvím vajec. Vajíčka vařili natvrdo, protože déle vydržela, a aby je odlišili od čerstvých vajec, začali ta uvařená malovat.

A pokud chcete přijít na to, jak jinak lze rozeznat uvařené vajíčko od čerstvého, nebo vyzkoušet další domácí pokusy s vajíčky, koukněte na následující video.

napsala: Jana Havlíková Bittnerová a Klára Štrynclová

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.