Tlak, podtlak a brčko
Pití brčkem (na Moravě slámkou) se stalo velkou módou a nabízí se otázka: je to jenom frajeřina, nebo má brčko skutečně praktický význam? A co se vlastně musí stát, aby se vám tekutina přemístila ze sklenice do úst?
Určitě vás napadla spousta důvodů, proč pít brčkem. Nás také! Nemusíte zvedat nádobu s pitím ani ji naklánět – stačí ponořit brčko a pít. Díky brčku se napijete i z takové nádoby, z jaké by to jinak šlo velmi špatně, např. z krabičky. Když máte nápoj složený z více vrstev, můžete si vychutnat každou zvlášť. A když ve sklenici nebo kelímku plove led, kousky máty a jiný „nepořádek“, nepadá vám do pusy.
Někteří lidé si myslí, že právě ten zmíněný podtlak nám „vytáhne“ kapalinu brčkem nahoru. Ale kdepak. Je jen velmi málo fyzikálních jevů, kdy síla něco přitahuje. Ze všech sil, jejichž účinky můžeme běžně pozorovat, jen tři mohou být přitažlivé: síla gravitační, elektrická a magnetická. V tomto případě tedy nejde o žádné přitahování kapaliny k ústům, ale naopak o její vytlačování zezdola nahoru. Jak už bylo zmíněno, ústy vytváříme nad hladinou kapaliny v brčku podtlak. Ale nad hladinou okolní kapaliny v nádobě žádný podtlak nevzniká – tam stále zůstává normální atmosférický tlak. Takže tu máme rozdíl dvou různých tlaků: podtlaku v ústech a normálního tlaku vzduchu všude okolo. A díky tomuto rozdílu tlaků kapalina proudí brčkem vzhůru do úst.
Můžete si sami udělat malý pokus: potřebujete k němu brčko, sklenici s vodou a nůžky. Nůžkami udělejte do horní části brčka díru a potom brčko ponořte do vody a zkuste pít. Jde vám to?
Moc ne, viďte :-) Kvůli díře totiž nedokážete vytvořit ten zmíněný podtlak a v brčku zůstává normální atmosférický tlak, jako je všude okolo. A když není rozdíl tlaků, tak není ani síla, která by tlačila kapalinu vzhůru.
Brčko s dírou můžete případně na někoho nastražit, jako je to v našem videu.
Zdeněk R.
Mohlo by vás zajímat
Co je to utajený var?
Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda.
Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu
Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…
Lyžařské vosky
Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují.
Páka
O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.
Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby
Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Jak vyrobit zmrzlinu suchým ledem?
Léto je v plném proudu a prázdniny jsou na dohled. To je ideální příležitost, kdy si vyrobit domácí zmrzlinu za pomoci suchého ledu!
Vejce jak je možná neznáte!
Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.
Jak funguje dalekohled
Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…
Komentáře (0)