Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Světový den statistiky

Světový den statistiky

20.10.2022

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Jistě znáte refrén této písně, ale co je to ta statistika?

Statistika je vědní obor, který se zabývá sběrem, organizací, analýzou, interpretací a prezentací empirických dat za účelem prohloubení znalostí určité oblasti, obvykle hromadného jevu.

Teď už to víme, ale rozumíte tomu? Je to část matematiky, která rozhodně není k zahození. Poskytuje nám mnoho nejen užitečných, ale také zajímavých údajů. Díky nim můžeme vylepšovat a ovlivňovat spoustu věcí, které nás obklopují.

Pojďme to prozkoumat. Věděli jste, že během jednoho roku absolvuje dálkový let 300 milionů lidí a uskuteční se 30 tisíc letů? A co třeba taková příprava jídla pro dopravní letadla jedné nejmenované společnosti? Ročně se na přípravu jídel pro cestující spotřebuje 78 tun mrkve, 180 tun brambor, 94 tun cibule, 6 milionů kusů pečiva. A víte, že mrkev musí mít délku přesně 9 cm, aby se vešla do misky v letadle?

Podívejme se na jeden den v kuchyni této společnosti. V 5:00 kuchyň otvírá. Pracuje zde 160 kuchařů, 25 národností a zvládají připravit 15 různých světových kuchyní. Během 24 hodin zde připraví 37 000 jídel. Hmotnost jedné porce musí být přesně 250 g. Zamyslete se, jaký vliv by měly dva gramy navíc na každé porci. Jen na snídaně spotřebují 50 litrů vajec, každý kuchař průměrně vyrobí 400 omelet. Pro rozvážení hotových jídel se využívá 70 nákladních aut a 50 dodávek. Použité nádobí se musí také umýt, denně je to 30 000 šálků, 35 000 talířů a 47 000 misek. Osm myček umyje 1000 kusů nádobí za hodinu. Kolik kusů je to za den? Nedojedené zbytky jídel činí 20 tun odpadu za den. Co jde, je přeměněno na energii pro 1000 domácností ročně.

Tak to je ta nuda s cennými údaji. Můžete si zkusit vytvořit podobnou statistiku pro vaši domácnost a porovnat ji s touto.

Andrea B. L.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Ludolfova π hra: přichystali jsme speciální hru na světový den matematiky

od 14.03.2023 do 14.03.2023

Přijďte k nám oslavit mezinárodní den matematiky, původně den čísla π. Jak jinak než matematikou a jak jinak než v naší nové expozici MatematikUm .

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.

Zlatý řez – propojení matematiky a estetiky aneb „božský poměr"

Zlatý řez, někdy též božský poměr, značíme řeckým písmenem φ [ fí ]. Jedná se o jednu z významných a pozoruhodných matematických konstant, která výrazně přesahuje hranice matematiky. Vztahuje se k matematickému…

Kdy už přijde zajíček?

Otázka, kterou slyšíte každý rok: „Tati, kdy už přijde Ježíšek?“, je všem známá stejně tak jako odpověď: „24. prosince.“ Ale otázku: „ Tati, kdy už přijde zajíček? “ tak často neslýcháme. Proč a co na…

Pí, Pí, Pí a zase Pí

Říkali jste si někdy, k čemu Vám bude v životě matematika? Také Vám na základní škole přišla většina věcí zbytečná a pro běžný život nepoužitelná? Asi každému chybělo nějaké vysvětlení, proč se matematice věnuje tolik času, když se zdá…

Fraktály - snaha matematiky o narovnání přírody

Tradiční geometrie se zabývá ideálními  útvary - rovnými  přímkami, dokonalými kružnicemi, bezchybnými tělesy. V reálném světě nic takového neexistuje. Kameny, stromy, rostliny dokonce i mraky jsou…