Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Svět pod mikroskopem: pokojové rostliny 

Svět pod mikroskopem: pokojové rostliny 

11.05.2021

Máte doma mikroskop a docházejí Vám nápady, co zajímavého byste mohli pozorovat? Ty nejzajímavější věci jsou často ty, které máte běžně kolem sebe. Co všechno se dá objevit při „pitvě“ kvetoucí (pokojové) rostliny? 

Je jen na vás, zda si pro svá botanická pozorování zvolíte pokojovou rostlinu jako my, nebo zda se vypravíte ven, kde hlavně na jaře není o kvetoucí rostliny nouze. Nás zaujala květina s názvem tořivka, tropická rostlina z čeledi podpětovitých, která pochází ze střední a jižní Afriky. Daří se jí například v deštných pralesích na Madagaskaru. Lidé si ji oblíbili hlavně pro její krásné orchidejovité květy. Na pohled jsou krásné, my je ale prozkoumáme i zevnitř – pomocí žiletky nebo skalpele. 

torivka-iQLANDIA

Podélně rozřízněte květ tořivky a objevte jeho základní části: tyčinky (samčí pohlavní orgány), složené z nitky a prašníku s pylovými zrny, pestík (samičí pohlavní orgán) s bliznou, čnělkou a semeníkem a dále květní lůžko s kališními lístky a korunní lístky. Prozkoumejte je pomocí digitálního mikroskopu nebo fotoaparátu v režimu makro. Máte-li k dispozici optický mikroskop, můžete si tyto části prohlédnout ještě detailněji. S jeho pomocí jsou dobře vidět dokonce i pylová zrna; získáte je tak, že je opatrně vyklepnete z rozříznutých prašníků tyčinek.

torivka-rez.iQLANDIA

torivka-mikroskop-iQLANDIA

Věděli jste, že řada rostlin má na povrchu listů chloupky, kterým se odborně říká trichomy? Tyto výčnělky na rostlinné pokožce mají různou funkci: chrání rostlinu před slunečním svitem a přehřátím, mohou obsahovat silice nebo žahavou tekutinu, některé umožňují příjem vzdušné vlhkosti, jiné naopak rostliny před vlhkostí chrání. Vaším úkolem bude prozkoumat list tořivky. Digitálním mikroskopem se můžete podívat na povrch rovnou, pro pozorování optickým mikroskopem odřízněte z listu tenkou vrstvu, kterou snadno prosvítíte.

torivka-mikroskop-iQLANDIA

Své výsledky můžete porovnat s přiloženým pracovním listem, který vám může posloužit i jako návod: 

Pitva tořivky - PRACOVNÍ LIST

iQ TIP:

Kdo se nebojí popálení, může se vrhnout na pozorování překrásných trichomů kopřivy dvoudomé. Hrot trichomu je kvůli přítomnosti křemičitanů velice křehký, a tím pádem je náchylný na odlomení.  V jeho spodní rozšířené části (tzv. bázi) na nás číhá nepříjemně žahavá směs acetylcholinu, histaminu a serotoninu, která vyvolává známé podráždění kůže.

trichom-koprivy-dvoudome-iQLANDIA

Šárka V.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Zemětřesení

Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…

Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat 

„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Ať žije kostlivec!

Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a…

Matematika v lidském těle: Světový den srdce

A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…

Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?

Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je…

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…

Sklo, moře a sklářský kmen

Co má společného sklo a moře? Správných odpovědí může být snad tisíc. Skleněná láhev se vzkazem? Sklenice oroseného Rohozce na pláži neklidného Baltského moře? Olej na opalování ve skle? Skleněné zábradlí mola vybíhajícího do moře? Odpověď…