Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

18.05.2022

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je víc. Určitě jste o nich slyšeli ve škole nebo na nějakém táboře. Pojďme si je zopakovat!

Zhruba 400 miliónů světelných let téměř přesně nad severním pólem Země září známá hvězda zvaná Polárka – nebo také Severka, protože nám vlastně ukazuje sever. Takže pokud tuto hvězdu vidíte (představuje „držadlo“ Malého vozu), stačí namířit vršek mapy k ní a máte vyhráno. 

Obrázek č. 1: Polárka

Za denního světla nebo při zatažené noční obloze Polárku samozřejmě nevidíte. Třeba ale na některém z blízkých stromů rostou lišejníky. I ty vám mohou pomoci určit sever, protože raději žijí na chladnější a vlhčí straně stromu, tedy na té severní. Tento způsob určení severu ale samozřejmě není nijak zvlášť přesný ani spolehlivý. 

Podobně je to s mraveništěm. Protože povětrností vlivy ze severu bývají drsnější než ty z jihu, budují mravenci severní svah mraveniště strmější než jižní, aby byl pevnější a měl menší plochu. 

A pomoct můžou i pařezy. Vidíte na nich letokruhy, to znamená roční přírůstky dřevní hmoty. A je logické, že na severní straně, kam dopadá méně slunečního záření, strom přibývá pomaleji než na straně jižní. Takže menší vzdálenosti mezi letokruhy naznačují sever, větší vzdálenosti jih. 

Tolik teorie. Ale zkuste jít do lesa a ověřit si ji v praxi. Nejspíš zjistíte, že si přece jenom radši seženete nějaký kompas, i kdybyste si ho měli vyrobit takříkajíc na koleně. 

A přesně takovou možnost vám chceme ukázat na závěr. 

Země je obří magnet a stejně jako všechny ostatní magnety ve vesmíru má také ona svůj severní a jižní magnetický pól. Pozor, nezaměňujte tyto magnetické póly s póly zeměpisnými, o nichž byla řeč výše! Magnetické póly Země jsou od těch zeměpisných trochu odchýleny, a hlavně: poblíž severního zeměpisného se nachází jižní magnetický a naopak. Máte z toho zamotanou hlavu? Nezoufejte, obrázek vám ji zase rozmotá: 

MAGNETICKÉ POLE ZEMĚ 

Obrázek č. 2: Magnetické póly Země

Vraťme se ale ke kompasu. Jeho základem je takzvaná střelka, což není nic jiného než malý volně otáčivý magnet ve tvaru šipky. Samozřejmě i on má svůj severní a jižní pól. Takže severním pólem střelka míří k jižnímu magnetickému pólu Země – a tudíž k jejímu severnímu zeměpisnému pólu. Uf. Zase zamotaná hlava, že? Nevadí. Přečtěte si to ještě jednou (nebo klidně dvakrát) a zjistíte, že prostě severní magnetický pól střelky kompasu ukazuje k severnímu zeměpisnému pólu Země. Sever střelky ukazuje k severu Země. Ano, skutečně takhle jednoduché to je. 

A jak tedy vyrobit kompas na koleně? Ani to není nijak obtížné. Vezměte libovolnou železnou šipku (např. špendlík), magnetem z ní udělejte také magnet, připevněte ji k něčemu plovoucímu (např. ke kousku korku) a položte ji na klidnou vodní hladinu. Popsali jsme to sice dost stručně, ale podobný návod najdete kde jinde než v  našem videu!

Tak ať se vám daří při vašem experimentování s hledáním severu! 

Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Jak si vyrobit šumivku do koupele?

Perlivky, šumivky nebo bomby do koupele, kdo by je nemiloval. Připravili jsme osvědčený recept, jak je s dětmi vyrobit. 

Vejce jak je možná neznáte!

Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.

Dřevo a les jako ekosystém

Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…

Jak funguje dalekohled 

Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…

Horký led 

Vyrazili jste na zimní výpravu do hor, kolem zuří sněhová vánice a ledový vichr vás okrádá o cenné teplo? Možná patříte mezi šťastlivce s vyhřívanými rukavicemi a přídavnou baterií, která se ještě nestačila vybít. Anebo dáváte přednost…

Ptačí krmítko

V našem iQFABLABU jsme ukutili krmítko pro ptáky. A jako správní blogeři jsme o tom napsali článek! Jak na to? Co budete potřebovat? A jak a čím ptáčky krmit?

Vánoční hádanky

Všimli jste si někde naší vánoční kampaně s hádankami? A zajímali by Vás odpovědi? My Vám je samozřejmě rádi ukážeme.

Kolo, kolo mlýnský 

Co je kolo mlýnský? Jak nejmladším dětem přiblížit, proč se točí? Dozvíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý vodní mlýn. Připravili jsem pro Vás dva foto návody, jeden pro kutily začátečníky a jeden pro pokročilejší.

Halloweenská výroba slizu 

Do správné kuchařky moderní rodinky by se vedle svíčkové s houskovým knedlíkem měl také nacházet recept na nefalšovaný domácí sliz! Obzvláště pokud se blížíme do období ponurého podzimu, kde se tato specialita může hodit jako přízdoba k…

Halloween a výroba duchů

Víte, že Halloween je původně keltský svátek oslavující konec léta a příchod zimy? Lidé se převlékali do masek, aby se ochránili proti zlým duchům. My se pustíme do výroby hodných duchů, takže ať už Halloween…