Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?

18.05.2022

Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v  přírodě určit sever, je víc. Určitě jste o nich slyšeli ve škole nebo na nějakém táboře. Pojďme si je zopakovat!

Zhruba 400 miliónů světelných let téměř přesně nad severním pólem Země září známá hvězda zvaná Polárka – nebo také Severka, protože nám vlastně ukazuje sever. Takže pokud tuto hvězdu vidíte (představuje „držadlo“ Malého vozu), stačí namířit vršek mapy k ní a máte vyhráno. 

Obrázek č. 1: Polárka

Za denního světla nebo při zatažené noční obloze Polárku samozřejmě nevidíte. Třeba ale na některém z blízkých stromů rostou lišejníky. I ty vám mohou pomoci určit sever, protože raději žijí na chladnější a vlhčí straně stromu, tedy na té severní. Tento způsob určení severu ale samozřejmě není nijak zvlášť přesný ani spolehlivý. 

Podobně je to s mraveništěm. Protože povětrností vlivy ze severu bývají drsnější než ty z jihu, budují mravenci severní svah mraveniště strmější než jižní, aby byl pevnější a měl menší plochu. 

A pomoct můžou i pařezy. Vidíte na nich letokruhy, to znamená roční přírůstky dřevní hmoty. A je logické, že na severní straně, kam dopadá méně slunečního záření, strom přibývá pomaleji než na straně jižní. Takže menší vzdálenosti mezi letokruhy naznačují sever, větší vzdálenosti jih. 

Tolik teorie. Ale zkuste jít do lesa a ověřit si ji v praxi. Nejspíš zjistíte, že si přece jenom radši seženete nějaký kompas, i kdybyste si ho měli vyrobit takříkajíc na koleně. 

A přesně takovou možnost vám chceme ukázat na závěr. 

Země je obří magnet a stejně jako všechny ostatní magnety ve vesmíru má také ona svůj severní a jižní magnetický pól. Pozor, nezaměňujte tyto magnetické póly s póly zeměpisnými, o nichž byla řeč výše! Magnetické póly Země jsou od těch zeměpisných trochu odchýleny, a hlavně: poblíž severního zeměpisného se nachází jižní magnetický a naopak. Máte z toho zamotanou hlavu? Nezoufejte, obrázek vám ji zase rozmotá: 

MAGNETICKÉ POLE ZEMĚ 

Obrázek č. 2: Magnetické póly Země

Vraťme se ale ke kompasu. Jeho základem je takzvaná střelka, což není nic jiného než malý volně otáčivý magnet ve tvaru šipky. Samozřejmě i on má svůj severní a jižní pól. Takže severním pólem střelka míří k jižnímu magnetickému pólu Země – a tudíž k jejímu severnímu zeměpisnému pólu. Uf. Zase zamotaná hlava, že? Nevadí. Přečtěte si to ještě jednou (nebo klidně dvakrát) a zjistíte, že prostě severní magnetický pól střelky kompasu ukazuje k severnímu zeměpisnému pólu Země. Sever střelky ukazuje k severu Země. Ano, skutečně takhle jednoduché to je. 

A jak tedy vyrobit kompas na koleně? Ani to není nijak obtížné. Vezměte libovolnou železnou šipku (např. špendlík), magnetem z ní udělejte také magnet, připevněte ji k něčemu plovoucímu (např. ke kousku korku) a položte ji na klidnou vodní hladinu. Popsali jsme to sice dost stručně, ale podobný návod najdete kde jinde než v  našem videu!

Tak ať se vám daří při vašem experimentování s hledáním severu! 

Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Zemětřesení

Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat 

„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…