Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Rozsvítíte přání i maminku 

Rozsvítíte přání i maminku 

06.05.2021

Druhá květnová neděle se tradičně slaví jako Den matek. Máte už nějaký dárek pro maminku či babičku? Pokud ne, máme pro vás inspiraci. A navíc si můžete zároveň s výrobou přáníčka zopakovat i základní poznatky o elektrickém obvodu a dozvědět se něco o plošných spojích. 

Elektrický obvod slouží k vytvoření elektrického proudu, kterým se přenáší elektrická energie ze zdroje (např. „baterie“) do spotřebiče (žárovky, motorku, bzučáku apod.). Ve škole v hodinách fyziky se obvody obvykle sestavují ze součástek z elektrostavebnic a k jejich propojování se používají klasické spojovací vodiče – vlastně kovové „dráty“ obalené izolací. Je to velmi praktické, názorné. V průmyslově vyráběných elektrických zařízeních, zejména ve spotřební elektronice, se ale mnohem častěji používají takzvané plošné neboli tištěné spoje. Jimi pospojovaný elektrický obvod (většinou velmi, velmi složitě rozvětvený) zabere jen minimum místa a vejde se na jedinou desku, která pak tvoří základ přístroje. 

Ale dost teorie, zkuste si to rovnou v praxi.  

Budete se možná divit, ale historie plošných spojů se začala psát už před více než sto lety! A první plošné spoje se vyráběly podobně tomu, co si můžete snadno vyzkoušet podle našeho videa. 

Zdeněk R.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…