Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
 1. Úvod
 2. iQBLOG
 3. Ptačí krmítko

Ptačí krmítko

08.02.2022

V našem iQFABLABU jsme ukutili krmítko pro ptáky. A jako správní blogeři jsme o tom napsali článek! Jak na to? Co budete potřebovat? A jak a čím ptáčky krmit?

Nejvhodnější dobou pro přikrmování ptáků je podzim, ideálně začátek listopadu. Teploty klesají a nabídka potravy se zužuje.Přerušit bychom měli krmení zhruba v březnu, kdy už jsou si schopni ptáci najít dostatek potravy sami. Myslete také na to, že pokud se rozhodnete krmit ptáky, naučí se k vám lítat v pravidelných intervalech a vy byste měli zajistit, aby v krmítku byla vhodná strava. Pokud se tak nestane, pták už nemusí sehnat v danou dobu potravu jinde. Odměnou je možnost pozorovat jedinečné divadlo, ve kterém se nám zblízka předvedou nejen běžní obyvatelé přilehlého parku či zahrady, ale i druhy, které po zbytek roku žijí skrytě nebo je u nás lze zastihnout výhradně v zimě. Pozorováním a sčítáním ptáků na krmítkách můžeme navíc odhalit zajímavé výsledky o chování zimujících ptáků, o kterém toho zatím víme velmi málo. 

Potrava vhodná do krmítek: slunečnicová semena, loupané ořechy, ovesné vločky, maso nakrájené na kousky, vnitřní sádlo, lůj.  

Co je nevhodné: čerstvé pečivo, uzeniny, slané a plesnivé potraviny apod. 

Krmítka v oblasti České republiky navštěvují především sýkory (modřinka, koňadra, babka, uhelníček i parukářka), pěnkavovití (čížek lesní, stehlík obecný, hýl obecný a samozřejmě pěnkava obecná), z dalších druhů potom zvonek zelený, brhlík lesní, dlask tlustozobý, mlynařík dlouhoocasý. Krmítko mohou navštívit i větší ptáci, například sojka obecná nebo strnad obecný.  

Na jablka a hrušky je možné nalákat kosa černého nebo drozda kvíčalu. Sady a zahrady s nesklizeným ovocem často obsazují brkoslavové severní

Krmítka nemusí sloužit jen ptákům. Na ořechy, neloupané arašídy nebo suché plody lze přilákat také veverky obecné. V případě, že chcete, aby vaše krmítko sloužilo pro veverky, zvolte i vhodné umístění tak, aby ho veverky mohly snadno navštěvovat.  

Prostřednictvím krmítek se může přenášet řada nemocí. Nemoc se přenáší hlavně ve znečištěných a vlhkých krmítkách, proto je doporučeno je občas dezinfikovat a následně opláchnout horkou vodou. V případě zjištění nákazy je nutné na několik týdnů přerušit krmení a krmítka vyčistit. Onemocnění není přenosné na člověka, čištění tak můžete provádět bez obav o vlastní zdraví. 

Pokud si chcete postavit ptačí krmítko, je důležité mít alespoň základní znalosti, které jste si přečetli výše. Teď se už můžete pustit do výroby vlastního krmítka. Připravili jsme si pro Vás krmítko, na které nalákáte nejen ptačí klasiku ala sýkorky, ale také se vám možná poštěstí uvidět brkoslava severního.  

K výrobě budeme potřebovat

Materiál: laťka 2ks 2 cm/16 cm/3 mm, laťka 2 cm/17 cm/2 mm, prkýnko 2ks 12,5/14/2 cm, prkýnko 14 cm/23 cm/2 cm, prkýnko 16 cm/16 cm/2 cm, tyčka 5 mm/10 cm 

Nářadí: svorky, pilku, brusný papír, pilník, metr, tužka, barva nebo olej (lněný, lze použít i olivový)  

Spojení: máte několik možností, jak budku sestavit: za použití lepidla (trocha času a trpělivosti navíc), hřebíčků nebo vrutů. 

krmítko

Postup výroby
 1. Větší prkno 14/23/2 si upneme svorkami ke stolu. Namalujeme si pomocí pravítka a tužky, zda chceme mít střechu šikmou, jako máme na obrázku, nebo jestli ji chceme mít rovnou. To záleží jen na vás.  
 2. Dřevo necháme upnuté a pilkou uřízneme po obou stranách.  
 3. Dřevo necháme stále upnuté, vyměříme si, kam chceme vyvrtat dírku na kolík, na který budeme napichovat ovoce. Ideální je samozřejmě prostředek prkénka. Do vrtačky si upneme vrták velikost č. 6 a vyvrtáme díru, nemusí být naskrz. 
 4. Pokud jste se rozhodli, že si uděláte střechu jako my (šikmou), tak si na dvě krátká prkýnka velikosti 12,5/14/2 cm namalujte úhel 45°, upněte si prkno do svorky a seřízněte obě části střechy. 
 5. Nyní si všechny části, které jsme právě nařezali, obrousíme pilníkem, abychom zarovnali případné nedokonalosti.  
 6. Právě máme připraveny všechny části krmítka k jeho sestavení.  
 7. Nejdříve si k základní (dolní) desce připevníme záda budky, na obou deskách si vyznačíme polovinu a přiložíme si je k sobě, abychom mohli vyznačit bod na vyvrtání malé dírky, do které budeme šroubovat vrut, případně zatloukat hřebíčky. 
 8. Když máme přidělaná záda ke dnu, přitlučeme si hřebíčky lišty okolo základní desky. Jedna dlouhá bude patřit dopředu, kratší do boků. Vzadu mezi zády a bočními lištami vznikne místo cca 1 cm, toto místo je důležité pro odtok vody (roztátého sněhu apod).  
 9. Nakonec budeme přidělávat střechu, zde je vhodné zvolit přichycení lepidlem i vruty, aby se zacelila spára ve spoji a netekla voda přímo do potravy. Tudíž si namažeme lepené spoje a přichytíme ke korpusu krmítka svorkou. Poté si vezmeme vrtačku, předvrtáme si dírky na vruty a připevníme střechu ještě do zad krmítka vruty.  
 10. Tyčku, která bude sloužit na napichování ovoce, jsme ponechali delší (=13 cm), aby i menší ptáčci měli možnost se pohodlně usadit a hodovat. Na jednom konci jsme ji lehce obrousili do špice, ale ne ostré, aby nedošlo k poranění. A vlepíme ji na záda, kam jsme si předvrtali díru. 
 11. Pokud už je naše budka kompletně sestavená, vezmeme si brusný papír a celou ji dobře zabrousíme, aby nikde nebyly třísky, špína apod.  
 12. Teď můžeme krmítko ošetřit barvou, olejem nebo ji pomalovat, jak jen budeme chtít, můžeme ji třeba ozdobit přírodninami.  
 13. Zavěsit krmítko nebo přidělat ho na bezpečné místo je už dle vašich možností, nejjednodušší variantou je přilepit zezadu tavnou pistolí kousek silného provázku a krmítko zavěsit nebo přivázat.  

IQTIP: Na stránkách birdlife.cz se můžete zapojit do sčítání ptáků na vašich krmítkách.  

Lucie Bergman  

Zdroje: nkz.cz, birdlife.cz, ptacihodinka.cz 

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Originální dárek: stírací los!

Dnes se pustíme do domácí výroby losu. Můžete ho použít jako skvělý dárek pro vaše milé.

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Velikonoce v iQPARKU

od 06.04.2023 do 10.04.2023

Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!

Recept na špenátový – mechový dort

Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.

DIY barvohraní pro nejmenší

Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.

Netradiční valentýnské přáníčko

Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.

Sněžítko

Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.

Podzimní barvy listí

První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…

Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby

Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…

Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?

Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…