Kolik mají šneci “zubů”?
Jakmile zaprší, šneci jsou všude. Jsou různí - malí, velcí, tlustí, tencí... Vysvětlit, zvláště dětem, že to nejsou živé hračky je mnohdy nadlidský úkol pro rodiče. Pojďme si tedy šneky, s nimiž si mohou děti hrát dle libosti, vyrobit.
Šnek neboli hlemýžď zahradní je velmi zajímavý živočich. Dokáže se pohybovat rychlostí až 6 metrů za hodinu a může se v přírodě dožít až 7 let, v zajetí dokonce až 12 let. Na jazyku má hlemýžď více než 25 000 “zubů”- páskový jazyk hlemýždě je lemovaný mikroskopickými rozmělňovači, které vypadají jako zuby na listové pile. Své zoubečky používá hlemýžď k ukusování soust. Živí se rostlinnou potravou a denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Výrazným znakem hlemýždě jsou kromě ulity také dva páry tykadel, delší tykadla nesou oči, zatímco na těch kratších jsou čichové a hmatové receptory.
Najdete-li prázdnou šnečí ulitu nebo i více kusů, můžete pomocí barevných permanentních fixů vytvořit netradiční zahradní nebo domácí dekoraci.
Máte-li po ruce modelínu, můžete vytvořit k ulitě také šnečí tělo.
Pokud nemáte právě po ruce pravou hlemýždí ulitu, můžete vzít papír, nůžky a pastelky a vytvořit si třeba tohoto roztomilého papírového šnečka.
A na závěr tu máme jeden dětský šnečí vtip:
Paní učitelka se ve škole ptá: "Děti, jaké znáte zvíře na š?" Pepíček odpoví: " Šnek." "Správně", odvětí paní učitelka. "A kdo zná zvíře na d?" "Dva šneci," řekl Pepíček. Paní učitelka jen mávne rukou a zeptá se: "A kdo zná zvíře na ž?" Opět se přihlásí Pepíček: „Že by zase šnek???"
Adéla G. a Inka R.
Mohlo by vás zajímat
Crookesův mlýnek
Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.
Čarodějnický víkend
Otevíráme brány naší technologické dílny iQFABLAB a taky laboratoř v iQPARKU. Užijte si nabitý čarodějnický víkend!
Velikonoce v iQPARKU
Jaro už se probouzí, barví, rodí a u nás si všichni hrají. A budou si hrát a tvořit i na připravovaném Velikonočním workshopu!
Recept na špenátový – mechový dort
Blýskněte se netradičním zeleným dortem! Dopřejte si pochoutku plnou kyseliny listové nejen na den sv. Patrika.
DIY barvohraní pro nejmenší
Voláme všechny kouzelníky! Pokud si rádi hrajete s barvami a ještě raději máte ten magický okamžik překvapení, máme vyrábění právě pro vás.
Netradiční valentýnské přáníčko
Přemýšlíte nad chytrým dárkem ke sv. Valentýnu? Máme pro vás nápad! Vyrobte svému milému působivý zrakový klam s valentýnskou tematikou.
Sněžítko
Kdo odolá a neotočí sněžítko nebo s ním trochu nezatřese? Efekt sněhu na pracovním stole nebo v pokoji, krása třpytek ve skle, oblíbená scenérie nebo hračka? Jdeme vyrábět sněžítko.
Podzimní barvy listí
První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…
Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby
Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Komentáře (0)