Co je kladkostroj a k čemu slouží?
Co je kladkostroj a k čemu slouží? Proč se o něm vlastně učíme? Jak dokáže jeden samotný automechanik zvednout do vzduchu těžký motor z auta? Na našem exponátu “Velké kladky” si to názorně ukážeme a vysvětlíme. Kladkostroj totiž šetří sílu! Díky tomu se během zvedání zátěže tolik nenadřeme, a tak dokážeme naší silou zvednout daleko těžší břemeno než holýma rukama.
Sílu lze ušetřit tím, že ji pomocí kladkostroje “vyměníme” za dráhu, po které silou působíme. Kladka vychází z principu páky. Rozlišujeme dva typy, a to kladku pevnou a kladku volnou.
Výhoda pevné kladky spočívá pouze v tom, že mění směr síly, kterou břemeno zvedáme. Táhnout provaz směrem dolů je jednodušší než táhnout těleso vzhůru.
Na volné kladce se už síla, jakou břemeno zvedáme, rovná polovině tíhy břemene. Jak je to možné?
Zvedáme-li břemeno do určité výšky, vykonáme práci. Práce (značka W) je z fyzikálního hlediska působení síly (značka F) po dráze (s).
W= F x s
Pokud chceme zvednout 10kilové břemeno do výšky 30 cm, vykonáme určitou práci. Ta je konstantní, nemůže se tedy měnit. Měnit se však může síla, kterou zvedáme, ovšem za podmínky, že dráha se změní úměrně tak, aby jejich součin (velikost práce) byl stále stejný. Když zvedneme těleso pevnou kladkou do výšky 30 cm, musíme provaz potáhnout o 30 cm a použít sílu stejně velkou, jako je tíha břemene.
U volné kladky nám stačí síla poloviční, ale aby práce zůstala stále stejná, musíme zdvojnásobit dráhu, tzn. potáhnout provaz o 60 cm.
Kombinací pevné kladky a volné kladky nám vznikne kladkostroj. Ten, ostatně jako každý jiný stroj, slouží hlavně k tomu, aby nám ušetřil sílu. Matematický princip zůstává stejný jako u volné kladky, a sice čím větší délku provazu nám kladkostroj umožní odmotat, tím menší sílu budeme ke zvednutí břemene potřebovat. Pokud chceme vždy působit silou dolů, musíme k volné kladce přidat i kladku pevnou, která nám nezmenší sílu, ale změní její směr. S větším počtem kladek přidaných do kladkostroje prodlužujeme dráhu (odmotáváme stále delší kus provazu), ale úměrně tomu se nám zmenšuje síla, kterou musíme působit. Tím tak šetříme naše svaly a dokážeme zvedat i velmi těžká břemena. V autoservisu například pomocí kladkostroje dokáže jeden automechanik vyjmout motor z auta.
A jak je to s kladkami doopravdy, můžete vidět v následujícím videu.
Petr D.
Mohlo by vás zajímat
Co je to utajený var?
Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda.
Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu
Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…
Zemětřesení
Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…
Lyžařské vosky
Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují.
Páka
O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.
Matematika v lidském těle: Světový den srdce
A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Zlatý řez – propojení matematiky a estetiky aneb „božský poměr"
Zlatý řez, někdy též božský poměr, značíme řeckým písmenem φ [ fí ]. Jedná se o jednu z významných a pozoruhodných matematických konstant, která výrazně přesahuje hranice matematiky. Vztahuje se k matematickému…
Jak funguje dalekohled
Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…
Isaac Newton a dnešní časy
V minulých dvou letech jsme se všichni neustále setkávali s informacemi o pandemické hrozbě. Velkou část tohoto období dokonce žáci ani studenti vysokých škol nesměli navštěvovat své vzdělávací instituce. Kvůli snaze o zmírnění…
Komentáře (0)