Chemické reakce pro esteticky založené chemiky
Víte, že chemie umí být pěkně barevná a možná i trochu nerozhodná? Interně totiž tomuto pokusu říkáme “nerozhodný chemik”.
Nemusíte být zrovna fanouškem chemie, aby se vám tento pokus zalíbil, je totiž plný překvapujících reakcí, které svým neočekávaným průběhem zaujmou nejednoho pozorovatele.
Troufáme si tvrdit, že s takovým pokusem byste udělali dojem i na císaře Rudolfa II., který byl ve své době nadšeným podporovatelem bádání, nových objevů a alchymistů, předchůdců dnešních chemiků.
iQ TIP:
Jak je známo, alchymisté věřili v kámen mudrců. Snažili se o výrobu elixíru mládí i nesmrtelnosti. Nejrůznějšími způsoby se také pokoušeli o „zrání” kovů, tedy o přeměnu běžných kovů ve zlato. Dnes bychom takový proces odborně nazvali jako „transmutaci prvků”. Trochu úsměvné je, že první člověkem řízenou transmutaci prvku na jiný provedl až Ernest Rutherford v roce 1919, kdy ostřelováním částicemi alfa proměnil jádro dusíku v jádro kyslíku.
(video vzniklo na základě účasti ve VIRUScience pořádaného kolegy z VIDA! science centrum, pozn.autora).
Martin N.
Mohlo by vás zajímat
Lyžařské vosky
Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují.
Podzimní barvy listí
První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…
Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby
Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Jak vyrobit zmrzlinu suchým ledem?
Léto je v plném proudu a prázdniny jsou na dohled. To je ideální příležitost, kdy si vyrobit domácí zmrzlinu za pomoci suchého ledu!
Jak si vyrobit šumivku do koupele?
Perlivky, šumivky nebo bomby do koupele, kdo by je nemiloval. Připravili jsme osvědčený recept, jak je s dětmi vyrobit.
Vejce jak je možná neznáte!
Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.
Horký led
Vyrazili jste na zimní výpravu do hor, kolem zuří sněhová vánice a ledový vichr vás okrádá o cenné teplo? Možná patříte mezi šťastlivce s vyhřívanými rukavicemi a přídavnou baterií, která se ještě nestačila vybít. Anebo dáváte přednost…
Magdeburské polokoule – „síla“ vakua
Vakuum je prostor s velmi malou hustotou částic. V tomto prostoru je podtlak, protože tlak plynu ve vakuu je výrazně nižší než normální atmosférický tlak. Toho si byl vědom i Otto von Geuricke, který vynalezl vývěvu a rozhodl se…
Komentáře (0)