Zdá se, že používáte zastaralý prohlížeč, jenž nepodporuje moderní technologie pro zobrazování obsahu na webu, proto stránky nemusí vypadat či fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Nastavení cookies

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

To nám pomáhá poskytovat vám nejlepší možné služby a nabídky.

Nakup lístky se slevou až 20% a přijď si otestovat své znalosti!
Zobrazit vstupenky
  1. Úvod
  2. iQBLOG
  3. Balónek vzdorující Newtonovým zákonům

Balónek vzdorující Newtonovým zákonům

03.05.2021

Opravdu by mě moc zajímalo, jak by se sir Isaac Newton tvářil, kdyby viděl náš pokus s heliovým balónkem v autě. Znejistěl by? Nebo by se nenechal nachytat a hned by tušil, v čem je „zakopaný pes”? Podívejte se dnes s námi na zajímavý experiment zdánlivě popírající elementární fyzikální zákonitosti.

Jak se chová heliový balonek v autě?

 

Všichni to známe, když v autě prudce přidáme plyn, auto zrychlí a naše tělo se zatlačí do sedačky. Naopak jsme-li nuceni prudce sešlápnout brzdový pedál, vyletíme směrem dopředu, než nás zastaví bezpečnostní pásy (tedy pokud je máme zapnuté; pokud ne, poslední možností je volant či čelní sklo).

Vše funguje tak, jak nám pan Newton předložil ve svých pohybových zákonech. Ovšem, jak se zdá, heliový balónek si s nimi starosti nedělá a reaguje zcela opačně, než bychom očekávali. Abychom jeho chování pochopili, musíme se trochu zamyslet a ideálně si i zkusit podobný experiment doma.

K experimentu budeme potřebovat láhev s vodou naplněnou tak, aby uvnitř byla i vzduchová bublina. Máme-li doma vodováhu, můžeme použít i tu. Láhev či vodováhu položíme na bok, pak s ní trochu pohneme, jako by se rozjížděla. Bublinka téměř okamžitě akceleruje a pohne se stejným směrem, kterým jsme láhev rozpohybovali.

Láhev nám v tomto pokusu představuje auto. Voda uvnitř znázorňuje vzduch a vzduchová bublinka reprezentuje helium v balónku. Musíme si totiž uvědomit, že vzduch v autě má daleko vyšší hustotu než helium v balónku.

Ačkoli sami nevnímáme, že by se vzduch v automobilu pohyboval, děje se tak. I na vzduch platí Newtonovy zákony, proto se (stejně jako my) při akceleraci pohybuje směrem k zádi vozu. Nahrne se dozadu a vytlačí balónek s „lehčím” heliem dopředu.

Ve druhém případě, kdy brzdíme, se vzduch navalí dopředu (ano, i on setrvává v pohybu, než ho něco zastaví), kdežto heliový balónek nemá jinou možnost než učinit opačně.

Co z toho plyne? Je dobré si uvědomit, že fyzikální zákony neplatí jen pro předměty a věci, jež si můžeme ohmatat, ale že jsou všeobecně platné a neuniknou jim ani plyny.

Martin N.

Komentáře (0)

Načítám...

Mohlo by vás zajímat

Proč vypojovat nabíječky?

Rozmohl se nám takový nešvar :-) – zvykli jsme si nechávat v zásuvce nabíječky k mobilům a kabely k notebookům. Prý když je nepoužíváme, tak nespotřebovávají žádnou energii. Jenže, bohužel, spotřebovávají. Sice méně, než když…

Jak postavit plechovku na hranu?

Dokážeš postavit plechovku na hranu tak, aby se nezvrátila a vydržela takto třeba celý večer? Zkus si to. Nejspíš zjistíš, že to není jen tak, že budeš muset plechovce nějak pomoci. Ale když nenápadně použiješ náš fígl, nikdo si ničeho…

Kovová voda – fascinující experiment z českých luhů a hájů

O vodě už jste toho jistě slyšeli spoustu. Ale o zvláštním druhu vody, který se chová jako kov, možná ještě nic. Jak taková voda může vypadat? K čemu vlastně je? A kdo s touto vodou přišel?

Tajemství rozprašovače

Když rosíme pokojové rostliny (popřípadě teď v létě i sebe) nebo si rozprašujeme ocet na salát, musíme tlačítko nebo páčku rozprašovače mačkat opakovaně. U barvy, laku, deodorantu či šlehačky ve spreji ale stačí jen jednou stisknout a…

Crookesův mlýnek

Crookesův mlýnek je fascinující hračka – zvlášť když věříme, že nám ukazuje mechanické účinky světla. Sice to tak úplně není, ale možná ještě o to zajímavěji si s ním můžeme pohrát.

Tření základ života!

Kdyby naráz přestalo existovat tření, způsobilo by to světovou apokalypsu. Hned by se rozpadly všechny stavby, z oblečení, které máme na sobě, by zůstala jen hromádka vláken, nebyli bychom schopni se po ničem pohybovat… Prostě bez…

Co je to utajený var? 

Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda. 

Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu

Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…

Lyžařské vosky 

Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují. 

Páka

O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.