Balónek vzdorující Newtonovým zákonům
Opravdu by mě moc zajímalo, jak by se sir Isaac Newton tvářil, kdyby viděl náš pokus s heliovým balónkem v autě. Znejistěl by? Nebo by se nenechal nachytat a hned by tušil, v čem je „zakopaný pes”? Podívejte se dnes s námi na zajímavý experiment zdánlivě popírající elementární fyzikální zákonitosti.
Jak se chová heliový balonek v autě?
Všichni to známe, když v autě prudce přidáme plyn, auto zrychlí a naše tělo se zatlačí do sedačky. Naopak jsme-li nuceni prudce sešlápnout brzdový pedál, vyletíme směrem dopředu, než nás zastaví bezpečnostní pásy (tedy pokud je máme zapnuté; pokud ne, poslední možností je volant či čelní sklo).
Vše funguje tak, jak nám pan Newton předložil ve svých pohybových zákonech. Ovšem, jak se zdá, heliový balónek si s nimi starosti nedělá a reaguje zcela opačně, než bychom očekávali. Abychom jeho chování pochopili, musíme se trochu zamyslet a ideálně si i zkusit podobný experiment doma.
K experimentu budeme potřebovat láhev s vodou naplněnou tak, aby uvnitř byla i vzduchová bublina. Máme-li doma vodováhu, můžeme použít i tu. Láhev či vodováhu položíme na bok, pak s ní trochu pohneme, jako by se rozjížděla. Bublinka téměř okamžitě akceleruje a pohne se stejným směrem, kterým jsme láhev rozpohybovali.
Láhev nám v tomto pokusu představuje auto. Voda uvnitř znázorňuje vzduch a vzduchová bublinka reprezentuje helium v balónku. Musíme si totiž uvědomit, že vzduch v autě má daleko vyšší hustotu než helium v balónku.
Ačkoli sami nevnímáme, že by se vzduch v automobilu pohyboval, děje se tak. I na vzduch platí Newtonovy zákony, proto se (stejně jako my) při akceleraci pohybuje směrem k zádi vozu. Nahrne se dozadu a vytlačí balónek s „lehčím” heliem dopředu.
Ve druhém případě, kdy brzdíme, se vzduch navalí dopředu (ano, i on setrvává v pohybu, než ho něco zastaví), kdežto heliový balónek nemá jinou možnost než učinit opačně.
Co z toho plyne? Je dobré si uvědomit, že fyzikální zákony neplatí jen pro předměty a věci, jež si můžeme ohmatat, ale že jsou všeobecně platné a neuniknou jim ani plyny.
Martin N.
Mohlo by vás zajímat
Co je to utajený var?
Už od mala všude slýcháme, že voda se vaří při 100 °C. Ale pokud jste dávali na hodinách fyziky pozor, víte, že to není tak úplně pravda.
Magnetoreologie – jak se dá voda „zmrazit” pomocí magnetu
Všichni víme, co jsou magnety – malé kousky materiálu, které k sobě přitahují kovové předměty jako například spony nebo nůžky. Při použití magnetu však takové předměty zůstávají nezměněny. Nůžky zůstávají stále stejnými nůžkami a spony…
Lyžařské vosky
Možná Vás napadají fundovanější stránky o správné technice mazání běžek na Váš další výlet nebo závod. A máte pravdu! My si ale v tomto článku povíme, proč nám vlastně lyže po sněhu jede, a jak vůbec lyžařské vosky fungují.
Páka
O prázdninách asi většina lidí na fyziku moc nemyslí, ale fyzika žádné prázdniny nemá – i během nich je všude kolem nás. I když se třeba chceme jenom napít.
Lightstick: chemické světlo na párty nebo na ryby
Zvyklí jsme obvykle na to, že svítící objekty, jako je slunce, plamen svíčky nebo obyčejná žárovka, uvolňují při svícení spoustu tepelné energie. U oblíbených svítících tyčinek (lightsticků) tomu tak ale není. Září totiž díky chemické reakci…
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Jak vyrobit zmrzlinu suchým ledem?
Léto je v plném proudu a prázdniny jsou na dohled. To je ideální příležitost, kdy si vyrobit domácí zmrzlinu za pomoci suchého ledu!
Vejce jak je možná neznáte!
Natvrdo, naměkko, nahniličko, ztracené, míchané, volské oko, omeleta, sníh… Podívejme se na typický symbol českých Velikonoc z různých pohledů.
Jak funguje dalekohled
Dalekohled, to jsou přece dvě čočky, které přibližují obraz vzdálených objektů. Jak to funguje, je jasné. Nebo že by to přeci jen bylo složitější? Ukážeme si, že dalekohledů je několik různých typů, a také si vysvětlíme, jak se chová světlo,…
Komentáře (0)