Ať žije kostlivec!
Ano, ano, už je to tady, blíží se nám Halloween, a to je nejvyšší čas oslavit dva svátky populární halloweenské oslavy. Kostlivce! Ano, myslím to vážně, Halloween má opravdu svátky dva – světový den kostí a kloubů (12. 10.) a světový den páteře (16. 10.).
Naše kostra může za to, že lidské tělo má typický tvar. Díky ní se můžeme pohybovat. Slouží jako zásobárna vápníku a fosforu a v některých kostech probíhá výroba našich krvinek. Víte, že kostra zaujímá asi 14 % z celkové hmotnosti? Zkuste si spočítat, kolik kilogramů je to u vás. Spočítejte nejprve 1 % procento z vaší hmotnosti (celková hmotnost děleno stem) a výsledek vynásobte 14.
Kostra dospělého člověka se nejčastěji skládá z 206 kostí a více než 100 kloubů. Samozřejmě každý jsme unikát, takže výjimky se vždy najdou. Nejmenší kosti v těle jsou ušní kůstky kovadlinka, třmínek a kladívko. Ta nejmenší je třmínek, je veliká asi jako zrnko rýže. Nejtvrdší kostí je čelist. Nejdelší kostí je kost stehenní. Tvoří asi 27 % tělesné výšky. Zvládnete spočítat, kolik centimetrů měří vaše stehenní kost? Využijte stejný postup jako u výpočtu hmotnosti vaší kostry. Místo celkové hmotnosti využijte výšku vaší postavy v centimetrech.
A co páteř? Bez té by to rozhodně nešlo, tvoří totiž osu našeho těla. Rozdělujeme ji do několika sekcí, a to na krční, hrudní, bederní, křížovou a kostrč. Krční páteř je poskládána ze 7 obratlů, hrudní páteř z 12 obratlů, bederní páteř z 5 obratlů a křížová kost je srostlá z 5 obratlů. A kostrč? No, tam je ta různorodost zděděná po našich předcích. Kostrč může být složená ze 3 až 6 obratlů.
Tak krásný Halloween a oslavte ho s kostlivcem.
Andrea L.
Mohlo by vás zajímat
Zemětřesení
Při návštěvě iQLANDIE si v expozici Živly můžete s radostí vyzkoušet exponát Zemětřesení, zažít ale skutečné zemětřesení na vlastní kůži by byl spíše děsivý zážitek. Jedno takové minulý týden postihlo Turecko, a to nás přivedlo na…
Kde zapadá Slunce? Zimní slunovrat
„Kde zapadá Slunce?“ – Každý den musíme odpovídat na spoustu těchto zdánlivě banálních otázek. „Slunce přece zapadá na západě!“ – „Ale my nemáme okna k západu, a já ho vidím zapadat…“…
Podzimní barvy listí
První podzimní den letos vycházel na pátek 23. září. Příroda se však podle našeho kalendáře neřídí, a proto můžeme typické podzimní jevy pozorovat mnohem dříve. Ano, řeč je hlavně o barevných změnách listů a jejich opadávání. Víte proč a jak…
Matematika v lidském těle: Světový den srdce
A je to tady! Světový den srdce. Asi si myslíte, že jsme si popletli září s květnem. Vždyť máj, tedy květen je lásky čas a srdce je symbolem lásky. Ale ne! Opravdu, Světový den srdce připadá na 29. září.
Přežití v přírodě 2: Jak netradičně rozdělat oheň?
Nejčastěji zapalujeme oheň pomocí zápalek nebo zapalovače. I o tom by se dal napsat článek. My se ale zaměříme na různé další způsoby, jak zapálit oheň. Některé z nich se skutečně používaly nebo dosud používají, jiné představují spíš…
Přežití v přírodě: Jak filtrovat znečištěnou vodu?
Nedostatek vody, zejména pitné, patří k velkým globálním problémům dneška. O tom ale tento článek není. My vám chceme ukázat, jak si můžete opatřit aspoň trochu čistou vodu třeba na výletě, když vám dojde ta z domova.
Skautské okénko: Jak se neztratit v přírodě?
Jste na výletě a zabloudili jste. Máte s sebou mapu. Nevíte ale, jak ji natočit, aby vám poradila směr další cesty. Potřebujete tedy zjistit, kde je sever. Ale ouha, jste bez kompasu! Co s tím? Způsobů, jak v přírodě určit sever, je…
Dřevo a les jako ekosystém
Možná jste si všimli při návštěvě iQLANDIE našeho exponátu Stáří dřeva nebo jste již byli v Mirakulu, kde mají na toto téma celou Lesní stezku . Dnes si proto povíme blíže o tom, co je to vlastně ekosystém lesa. Přiblížíme si také dřevo…
Sklo, moře a sklářský kmen
Co má společného sklo a moře? Správných odpovědí může být snad tisíc. Skleněná láhev se vzkazem? Sklenice oroseného Rohozce na pláži neklidného Baltského moře? Olej na opalování ve skle? Skleněné zábradlí mola vybíhajícího do moře? Odpověď…
Komentáře (0)