Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze! Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku této oblíbené polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením.

Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022

Ve velmi těsném souboji nakonec vyhrál tým žáků 9. třídy ze základní školy Antonína Bratršovského z Jablonce nad Nisou, který vyrobil prototyp robotické ruky.

„Nebylo to jednoduché, ale když je dobrý cíl a skvělý tým, jde všechno,“ popsal jeden z chlapců z vítězného týmu.

V závěsu na pomyslné bedně vítězů se hned za nimi umístila ZŠ 28. října z Turnova, kde holčičí kvarteto vyrobilo multifunkční tyč. Ta pomůže v zapeklitých situacích, se kterými se člověk s tělesným postižením musí potýkat, jako je například zvednutí drobných mincí, poškrábání na zádech nebo třeba zmáčknutí tlačítka u výtahu. Na třetím místě se pak umístil tým z liberecké základní školy Husova se svou vychytávkou s názvem Handic Finger, s jejíž pomocí se může člověk se zdravotním omezením v oblasti ruky najíst i běžným příborem. Všechny prototypy, které kluci a holky během soutěže vyrobili, teď posoudí sami hendikepovaní členové spolku DePejSek Liberec.

bt22

Prohlédnout si další fotky z vyhlášení ZDE

„Rozvíjet talent žáků, motivovat je k hledání nových cest a myšlenek i mimo školní lavice, to je jeden ze způsobů, jak pomoci rozvoji regionu skrze vzdělávání. Těší mě, že soutěž Business Talent podporují místní firmy. To je pro mě pozitivní signál, že jim osud kraje, ve kterém podnikají, není lhostejný,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje.

Úkolem každého týmu bylo během jednoho dne vymyslet, vyrobit a na konci dne i ukázat svůj prototyp před odbornou porotou. Letošní téma soutěžící velmi zasáhlo. Pro mnohé děti šlo o jejich první setkání s člověkem se zdravotním postižením.

logo npo

O soutěži Business Talent

Soutěž Business Talent je zaměřena na podporu polytechnického vzdělávání pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Vybráno bylo osm škol průřezově ze všech okresů Libereckého kraje. Každá škola má vyhrazený jeden soutěžní den. Do iQFABLABU vysílá skupinu 24 žáků, kteří se rozdělí do čtyřčlenných skupin a soutěží mezi sebou o postup do finálového kola. Vítězné týmy z každé školy mají ve finálovém kole za úkol vytvořit video, ve kterém svůj produkt představí a pokusí se s ním zaujmout odbornou porotu (hlavní cena) a veřejnost (cena veřejnosti ve veřejném hlasování). Soutěž pořádá liberecké science centrum iQLANDIA ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a dalšími partnery.

Partneři akce

ARR Liberecký kraj Depejsek iQLANDIA Liberec MŠMT

EU

Soutěž se koná pod záštitou Ing. Dana Ramzera, náměstka hejtmana Libereckého kraje.

Děkujeme všem partnerům i soutěžícím!