Intro

Vzdělávací programy

Desítky programů ze všech čtyř iQ světů přehledně na jednom místě

Nanosvět

Laborky se skládají ze dvou částí. Úvodní přednáška žáky seznámí s nanotechnologiemi jako perspektivním novým oborem, vlastní laboratorní cvičení pak propojí poznatky z fyziky, chemie, biologie a materiálového inženýrství s praktickým využitím nanotechnologií. 

Žáky seznámíme se základními pojmy, historií i nejmodernějšími poznatky. Výklad doplníme o praktické ukázky – například různé laboratorní i průmyslové metody výroby polymerních nanovláken, zvýšená reaktivita v nanorozměrech a její využití v katalýze a při ekologické likvidaci nečistot ve vodě i ovzduší.
Ukážeme si moderní nanomateriály a jejich vlastnosti – superhydrofóbní povrchy, ferrofluid, nanočástice železa, polymerní membrány, uhlíkaté nanostruktury a jeiich použití. Zmíníme bioaplikace - nanovlákenné kryty ran, cílenou dopravu léčiv pomocí magnetických nanočástic. Řada přijde i na elektronovou mikroskopii. V druhé části si žáci budou moci vyzkoušet představené materiály na jednotlivých laboratorních stanovištích. K dispozici jim budou pracovní listy, do kterých mohou zaznamenávat své poznatky. 
 
Učivo dle RVP: Chemický průmysl v ČR – výrobky v oblasti nanotechnologií. Faktory ovlivňující rychlost chemických reakcí – plošný obsah povrchu výchozích látek, katalýza, čistota vody, ovzduší, uhlík, železo a jeho oxidy, vlastnosti a použití syntetických vláken, léčiva, elektronová mikroskopie, magnetismus.
 
 
Typ programu
Laborka
Cílové předměty
Biologie, Chemie, Fyzika
Vhodné pro ročníky
Cena
70 Kč
Délka programu
90 - 120 min.
Počet osob
15 - 25
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace