iQBLOG - chytrá inspirace pro všechny
Svět pod mikroskopem: pokojové rostliny
Máte doma mikroskop a docházejí Vám nápady, co zajímavého byste mohli pozorovat? Ty nejzajímavější věci jsou často ty, které máte běžně kolem sebe. Co všechno se dá objevit při „pitvě“…
Rozsvítíte přání i maminku
Druhá květnová neděle se tradičně slaví jako Den matek. Máte už nějaký dárek pro maminku či babičku? Pokud ne, máme pro vás inspiraci. A navíc si můžete zároveň s výrobou přáníčka zopakovat i základní poznatky o…
Ferrofluid – mimozemská kapalina?
Co je ferrofluid? Je to kapalina z vesmíru, nebo nám na otázky jejího podivného chování jednoduše odpoví věda? Ať už je to umění, chemie nebo fyzika, odpověď je až magneticky přitažlivá.
Balónek vzdorující Newtonovým zákonům
Opravdu by mě moc zajímalo, jak by se sir Isaac Newton tvářil, kdyby viděl náš pokus s heliovým balónkem v autě. Znejistěl by? Nebo by se nenechal nachytat a hned by tušil, v čem je „zakopaný pes”? Podívejte se dnes s námi na…
Chemické reakce pro esteticky založené chemiky
Víte, že chemie umí být pěkně barevná a možná i trochu nerozhodná? Interně totiž tomuto pokusu říkáme “nerozhodný chemik”.
Proč mají šišky jiný tvar, když je hezky, a jiný, když prší?
Co mají bimetal a šišky společného? Možná byste se divili! Jedno je lidský vynález a druhé vynález přírody, spojuje je ale genialita konstrukce. Všimli jste si někdy, že za deštivých dnů mají šišky úplně jiný tvar než za krásných slunečných…
Gagarin – 60 let pilotované kosmonautiky
Dne 12. dubna 1961 se začala psát historie pilotované kosmonautiky. Jurij Alexejevič Gagarin jako první člověk obletěl Zemi v kabině kosmické lodi Vostok 1. Na oběžnou dráhu jej z kosmodromu Bajkonur vynesla raketa významného konstruktéra…
Zázračné kytičky, které pokvetou kdykoli
Některé z rostlin kvetou hned zjara, jiné až v létě, další z nich dokonce až na podzim. Příroda zařídila v rostlinách složitý proces kvetení, jehož načasování závisí na délce dne a noci či na teplotě vzduchu. My si…
Co je kladkostroj a k čemu slouží?
Co je kladkostroj a k čemu slouží? Proč se o něm vlastně učíme? Jak dokáže jeden samotný automechanik zvednout do vzduchu těžký motor z auta? Na našem exponátu “Velké kladky” si to názorně ukážeme a vysvětlíme. K ladkostroj…
Bumerang
Naučit se házet opravdový bumerang vyžaduje náročný trénink a dohled dospělého. Papírový bumerang do pokojíčku je však bezpečný, zábavný a jako příprava na házení skutečného bumerangu je úplně ideální!